Yabancılar Türkiye’de Evleniyor!

Son dönemde dövize karşı değer kaybeden Türk Lirası’ndan sonra yabancıların gözü bir anda Türkiye emlak sektörüne döndü.

Uzun yıllardır özellikle soğuk veya serin iklim ülkelerinde yaşayan yabancı emlak yatırımcıları, ılıman ve sıcak iklimli, turistik ve doğa harikası Türkiye’den konut sahibi oluyor. Türkiye’de her yıl ortalama 20 bin civarında yabancı “Ev”leniyor. Son dönemde Türk Lira’sında yaşanan değer kaybı çok belirleyici bir faktör olmasa bile, yabancı konut yatırımcılarının 2018 yılında önemli ölçüde artacağının sinyallerini veriyor.

Google aramalarında yabancı konut yatırımcıları

2018 yılında yabancı konut yatırımcısının artacağının ilk sinyalini Google aramaları verdi. İngilizce “property in turkey” , yani Türkiye’de konut manası taşıyan kelime öbeğindeki aranma hacminin yükselişe geçmesi, Türkiye’deki emlak sektörüne olan yabancı ilgisinin arttığına küçük bir işaret.

Yabancılar neden Türkiye’den ev alıyor?

Yabancıların Türkiye’de konut sahibi olmasının bir çok nedeni var. Fakat en çok tercih edilme nedeni, Türkiye’nin üç tarafının denizler ile çevrili olması. Kuzey Avrupa ve soğuk iklimde yaşayan yatırımcılar genellikle sahil kasabaları veya şehirlerinde denize yakın konutlara daha çok ilgi gösterirken, Orta Doğu kökenli yabancı yatırımcılar için bu durum daha çok şehir merkezlerine kayıyor. Mutlaka her yatırımcının kendine has ve özlem duyduğu istekleri bu tercihlerde önemli bir etken.

Gelen Türkiye’yi bırakamıyor

Özellikle daha çok yazlık veya sezonluk tatil amacıyla Türkiye’den konut alan yabancılar, burada geçirdiği süre içerisinde Türk yemekleri ve insanı ile diyaloğa giriyor. Ayrıca ülkemizin sayısız güzelliği ve güçlü kültürü birçoğunu etkilemiş olacakki, buraya gelen bazı yabancılar tatil haricinde burada yaşamaya devam etmekten mutlu. Öyle görülüyorki 2018 yılında yabancılara konut satışında ciddi bir artış yaşanacak.

Soğuk ülke insanı Türkiye’yi seviyor

Dünya üzerindeki hemen hemen her ülkeden yabancı yatırımcısı bulunan Türk emlak sektörünün en sadık ülkeleri İngiltere, Almanya ve Rusya. Üç ülkenin de ortak özelliği serin veya soğuk iklime sahip olması. Soğuk İskandinav ülkelerinden Norveç’ten ise bu üç ülkeye rakip olabilecek seviyede yabancı yatırımcı geliyor. Turistik ülkelerde yaşayan yabancılar ise Türkiye’ye en az yatırım yapanlar.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

  • Aradığınız yazı bulunamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir