WordPress Akismet Eklentisi

WordPress Akismet eklentisi nedir, ne işe yarar ?

Akismet eklentisi kabaca sitenize yapılan yorumların spam kaynaklı olup olmadığına karar vererek size bildirir. Böylece spam yorumları silmek için harcadığınız vakitten size tasarruf sağlar. Bir nevi sitenizin gözcüsü ve sizin yorum asistanınızdır.

1 Milyondan fazla aktif wordpress tabanlı websitesi Akismet eklentisini kullanmaktadır. Eklentinin yaklaşık bin kez oylandığı ve neredeyse 5 üzerinden 5’e yakın bir puan ortalaması olduğunu düşünürsek aslında fazla söze gerek yok, halen kurmadıysanız hiç düşünmeden hemen kurmanızı tavsiye ederiz.

Akismet eklentisi özellikleri nelerdir ?

Akismet eklentisi, otomatik olarak yapılmış tüm yorumları denetler ve spam olan yorumları filtreler. Her yorumun bir durum tarihçesi mevcuttur, böylece Akismet eklentisinin denetlediği her yorum spam veya spam değil olarak size belirtilir. Eğer site yöneticisi veya moderatörü Akismet’in spam olarak ayırdığı yorumu spam değil olarak işaretlerse, eklenti bir sonraki sefer bu yorumcuyu spam olarak algılamayacaktır. Yapılan yorumlarda yer alan gizli link ve URL leri size göstererek farklı amaçlar için yapılan yorumlar için ikaz etmiş olur. Moderatörler her yorumcunun kaç adet onaylı yorumu olduğunu görebilir. Kötü amaçlı spamları direkt olarak siler ve böylece disk alanınız için tasarruf sağlar.

WordPress Akismet eklentisi nasıl yüklenir, nasıl etkinleştirilir ?

WordPress Akismet eklentisini indirdikten sonra ftp nizden veya, direkt olarak wordpress admin panelinizden zip dosyası olarak, veya WordPress admin panelinizden eklentiler>yeni ekle diyerek Akismet eklentisini aratarak yükleyebilirsiniz. Ancak Akismet eklentisi yüklenip etkinleştirildikten sonra, Akismet API Key isteyecektir. Akismet API Key için akismet’in kendi websitesine adresine üye olmanız gerekir. Ücretsiz API Key için Basic seçeneğini seçmeniz gerekir. Daha gelişmiş koruma için çeşitli API Key mevcuttur.
Akismet eklentisini indirmek için tıklayınız.
API Key almak için tıklayınız.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:, , , ,

WordPress Akismet Eklentisi için yapılan yorumlar : 2 Yorum yapıldı


  1. Youse  yorumladı. 17:42 - 09 / 09 / 2015:

    Akismet kurun hic pisman olmayacaksiniz

  2. Telefon takip  yorumladı. 11:53 - 10 / 07 / 2016:

    Çok işime yaradı, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir