Websitemi Kopyalayanları Nasıl Bulurum ?

Sitemi kopyalayanları nasıl bulurumSitem kopyalanıyor, içeriğimi kopyalayanları nasıl bulurum, ne yapmalıyım ?

Öncelikle kendi halinde bir blog yazarıysanız geçmiş olsun. Maalesef internet ortaya çıktığından beri her alanda var olan korsancılık burada da virüs gibi yayıldı. Oturup emek harcadığınız, bazen yazayım diye uykunuzdan çaldığınız, özenle hazırladığınız paylaşımlarınız heba olup gidiyor.

Kopyalayan site arama motoru sıralamalarında önüme geçebilir mi ?

Evet geçebilir. Örneğin “Solitaire Oyna” başlığıyla bir yazı yazdınız. Bu yazıyı birileri kopyaladı ve yayınladı. Arama motoruna “Solitaire oyna” yazdınız. Bir de bakmışsınız ki belki de sizin orjinal yazınız ilk  100 de yokken, kopyacı korsan ilk sayfada… Ne kadar acı verici değil mi? Belkide saatlerinizi vediğiniz yazınız başkasına hizmet etmiş. Ve bunu bilen belki de sadece siz ve sıkı takipçileriniz.

İçeriğimi kopyalayan siteleri nasıl bulurum ?

copygatorBunun için en basit ve ilkel yöntem yazınızın bir kısmını Google ve Yandex gibi arama motorlarına yazıp çıkan sonuçları incelemek. Fakat bu yöntemle sadece bahse konu makaleniz için sonuçları görmüş oluyorsunuz. Yani her yazınızı tek tek aratmanız gerekiyor. Az paylaşım yapan bir blog sahibiyseniz belki bu yöntem işinize yarayabilir. Fakat çok fzla paylaşım yapan bir websitesi sahibiyseniz bu yöntemi kullanmak için hayli zamanınız olması gerekiyor.

copyscapeİşte böyle durumlarda, işe yarayan siteler var. Google’da araştırma yaptığınızda basitçe bu hizmeti sağlayan websitelerini bulabilirsiniz. Fakat hemen belirtelim, biz bu yazıyı yazarken aslında bu işi profesyonel yapan ve herkes tarafından kullanılan hali hazırda üç site mevcut. Diğerleri daha çok arama motoruna yapıştırıp kontrol ettiğiniz gibi kopyacıları araştırıyor. Bu üç site ise sitenizin ismini size soruyor ve sizden içerik kopyalamış olabilecek siteleri listeliyor.

Bu üç site ismi : Copyscape ,Copygator ve Plagspotter. Fakat Copyscape.com bu işi profesyonelleştirmiş. Daha net ve iyi sonuçlar vermesine karşın, ücretli üye değilseniz bu da işinize yaramayacaktır. Tarama copyscape aramabaşına 5 cent, yani yaklaşık 10-15 kuruş ücret talep ediyor. Çok içerik giren veya paylaşımlarının çalınmasından en azından haberdar olmak isteyen websitesi sahipleri için aslında bu ücret fena değil. Çünkü bu aramayı haftada 1 kez yapsanız ayda 1 TL bile ücret ödememiş oluyorsunuz.

Kopyacı korsanı buldum, ne yapmalıyım ?

İçeriğinizi kopyalayanları buldunuz diyelim, ne yapayım diye soruyorsunuz. Hukuk danışmanlarına sahip avukatları olan bir şirket websitesini yönetmiyorsanız pek de şansınız yok. Çünkü vereceğiniz dava dilekçesinin ücreti bile 200 TL, ve adliyeye gel git yapacaksınız, zamanınızı çalacak içeriğinizi çaldığı yetmediği gibi. Hele büyük şehirde iseniz bir duruşma ortalama 8 ayda vuku buluyor, bir kaç duruşmada geçecek zamanı siz hesaplayın. O yüzden bunun yerine ilk önce korsanla iletişime geçin. İlgili kişiden yazıyı ya kaldırmasını ya da sitenizi kaynak göstermesini isteyin. Bu da mı olmadı, öyleyse çalıntı içeriklerin link listesini Google’a gönderin ve arama sonuçlarından kaldırtın. Bu arada her defasında 1 yazıyı şikayet edebiliyorsunuz. En azından ilgili yazı arama motoru sonuçlarında sadece sizde gözükmüş olur.

Google’a şikayet etmek için Buraya tıklayın : Google Kopya Şikayet

Kopyacılarla olan iletişim ve Google şikayetlerinizi yorum atarak konu altından paylaşırsanız, süreç hakkında bir çok kullanıcıyı bilgilendirmiş olursunuz, ilginize teşekkürler.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

  • Aradığınız yazı bulunamadı.
Etiketler:, , ,

Websitemi Kopyalayanları Nasıl Bulurum ? için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. HastaneBul  yorumladı. 09:35 - 13 / 10 / 2014:

    Çok faydalı bir makale olmuş, emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir