TOEFL IBT Nasıl Bir Sınav

Toefl ibt sınavı bildiğiniz gibi bir çok üniversite ve şirket tarafından kabul gören bir İngilizce sınavıdır. Dünyanın 130 ülkesinde bulunan şirketler tarafından kabul görür. Türkiye’de genellikle aranan not barajı üniversitelerde 70-80 arasında, bazı özel şirketlerde ise 70-90 arasında değişmektedir.

Toefl ibt benzeri yabancı dil sınavları da vardır. Bunlar arasında en çok kabul görenleri TOEIC ve IELTS sınavlarıdır. Bazı şirketler bu sınavlardan alınan notları da kabul etmektedir.

TOEFL ibt sınavı 4 bölümden oluşmaktadır. Bu 4 bölüm sırası ile Reading, Listening, Speaking ve Writing kısımlarından oluşur.

Reading bölümü genellikle 3 adet akademik pasajdan oluşur. Bu bölümde okuduğunu anlama yeteneği ölçülür. Bu pasajlar genellikle akademik metinlerdir. Her pasaja ait 14 soru bulunur. ( değişkenlik gösterebilir.) Bu sorularda pasaj içinde geçen kelime anlamları, herhangi bir paragraftan veya metnin tümünden ana temalar sorulabildiği gibi, cümleyi uygun yere ekleme tipi sorular da çıkar.

Listening bölümünde genellikle akademik veya diyalog şeklinde 3 ile 5 dakika civarında dinlemeler yapılmaktadır. Amerika aksağanı ile dinleme yapıldığı gibi bazı parçalar İngiliz ve Avusturalya aksağanları da içermektedir. Böylece dinleyiciden farklı aksağanlara kulak dolgunluğu olması beklenir. İlgili bölüm dinlendikten sonra dinlenen bölüm hakkında peşpeşe sorular sorulur. Bu sebeple dinleme esnasında not tutmanız çok önemlidir. ( Sınav salonunda kalem ve kağıt isteyebilirsiniz). Genellikle 3 parça 17 soru şeklinde 3 tur yapılır. Yani totalde 9 parça 51 soru bulunur.

Speaking bölümü en can alıcı bölümdür. Bu bölümde hem dünleme, hem okuma hem de konuşma yeteneği ölçülür. Genellikle 6 görevden oluşur. Son iki soru, ilk 4 soruya nazaran daha zor görevlerdir. Dinleme yapılır ve Sizden ise dinlediğiniz konudaki problemi özetleyip yapılan çözüm önerileri ve bunların hangisini neden seçtiğinizi anlatmanız istenir. Genellikle 15-30 saniye hazırlık süresi ve 45-60 saniye konuşma süresi verilir. Bu bölümde de dinleme yapıldığından not almak önemlidir.

Writing bölümünde 2 görev bulunur. İlk görevde bir okuma metni verilir, ardından bu metinde geçen konu hakkında bir akademik dinleme yapılır. Genellikle okunan pasaj ile aynı konuda yapılan dinlemede ters şeyler söylenir ve bu iki girdiyi içerisinde geçen örneklerle yazmanız beklenir. İkinci görevde ise bir soruya yönelik iki farklı seçenek sunulur, bu seçeneklerden birini seçerek kendi fikirlerini anlatacağınız 300 kelimelik bir makale yazmanız beklenir. İki görev için size verilen süre 50 dakikadır.

Toefl ibt sınavına yönelik belirli bir çalışma sistemi yoktur. Hergün yabancı haber kanalı izlemek, yabancı gazete okumak, altyazısız yabancı dizi veya film izlemek en doğru taktik olacaktır. Toefl ibt sınavı ezber bozan niteliktedir. Tabi bu şekilde çalışabilmek için bazı temel dil bilgisinin ve kelime hazinesinin oturmuş olması gereklidir. Bu sebeple önce temel eksiklerinizi belirleyip kapattıktan sonra ingilizcenizi geliştirmeniz gereklidir.

Sınav salonuna kimliğiniz haricinde herhangi bir eşyanız alınmamaktadır. Toefl sınav merkezlerinde eşyalarınızı koyabileceğiniz kilitlenen dolaplar bulunur. Elektronik eşya, cep telefonu, dijital saat alınmamakla beraber, klasik saatler sorun yaratmayabiliyor. Yine de gözetmen klasik saatinizi de çıkarmanızı isteyebilir. Sınav saatinden yarım saat önce hazır bulunmanız isabetli olur. Sınav öncesi talimatları okuyup imzaladıktan sonra, gözetmen tarafından açıklamalar yapar. Eşyalarınızı dolaba koyduktan sonra metal dedektörü ile üzeriniz aranır. Ardından sınav salonunda webcam ile fotonuz çekilir ve sistemin sizi atadığı bilgisayara oturup gözetmenin şifreyi girmesi ile sınav başlar. Görüldüğü gibi sınav öncesi bi hayli zaman kaybettirecek durum söz konusu olduğundan yarım saat önceden sınav merkezinde bulunmanız önemlidir.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

  • Aradığınız yazı bulunamadı.
Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir