Sepetli Vinç Nedir?

Sepetli vinç nedir?

Sepetli vinç araç üzerine özel bir mekanizmayla monte edilmiş hidrolik bir mekaniki düzenektir. Bu düzenek vasıtası ile, insan gücü ile ulaşılamayan yükseklikteki bina veya doğal arızalara kolaylıkla erişilebilir. Hidrolik mekaniğin üst kısmında yer alan sepete , işçi , emniyet kancası veya diğer düzenekleri takarak biner. Herhangi bir arıza veya kaza olması durumunda işçinin hayatını kurtaracak olan önemli bir emniyet kuralıdır. Sepete binen işçi erişilmesi gereken yere vinç vasıtasıyla ulaşarak gerekli işlemi yapar.

Hangi sektörlerde sepetli vinç kullanılmaktadır?

Sepetli vinç, bir çok amaçla kullanılıyor olmasına rağmen özellikle nakliyat sektöründe çok tercih edilen araçlardır. Bu araçlar sayesinde asansör veya merdiven kullanımına gerek kalmayarak iş gücü ve zamandan tasarruf edilmiş olur. Ayrıca merdiven kullanımından kaynaklanabilecek bir çok kazanın da önüne geçilerek iş güvenliği sağlanır. Bu maksatla maliyetleri yüksek olan bu araçları satın almak yerine, sepetli vinç kiralama daha ekonomik bir yaklaşım olacaktır.

Kiralık sepetli vinç tercihi hemen hemen her sektörün kullanım sahasında ekonomik bir alternatiftir. Ancak sepete 1 veya maksimum 2 işçiden fazla kişinin binmesi olası bir kazaya meydan verecektir. Çalışma sahasında acele eden personeli takip edecek sorumlu kişilerin durumu kontrol altında tutması gerekir.

Nitekim sepetli vinç kullanımı zaten zamandan tasarruf ettiren bir vasıtadır. Kiralık sepetli vinç için kurumsal bir firma ile çalışmanız faydanıza olacaktır. Bu tip vasıtaları kullanan çalışanların eğitimli ve titiz olması gerekir. Aksi takdirde çalışma sahanızda istenmeyen durumlardan sorumlu tutulabilir ve işlerinizi aksatabilirsiniz. Zamandan tasarruf etmek isterken istenmeyen kazalardan dolayı bolca zaman kaybedebilirsiniz. Sepetli vinç kiralama öncesi detaylı bir firma araştırması yaparak alternatifleri iyi değerlendirmelisiniz. Çünkü kullanacağınız bu aracı işleten çalışan ve operatör gerekli eğitimleri almamış durumdaysa size kazandırmak yerine kaybettirecektir.

 

 

 

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

  • Aradığınız yazı bulunamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir