SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

Websitenizin trafiğini artırmak istiyorsanız oluşturduğunuz içeriklerin arama motoru optimizasyonu açısından uygun olması gerekir. Aslında SEO mantığı bir nevi internet kullanıcısını anlayabilmektir. Kendinizi internet kullanıcısının yerine koyarak içerik oluşturmanız gerekir.

Anahtar kelime seçmek : SEO uyumlu makale yazmak için öncelikle içeriğinizde kullanacağınız anahtar kelimeleri belirlemek gerekir. İnternet kullanıcısı arama motorlarına çok nadiren tek kelimelik arama yapar. Genellikle arananlar tek kelime değil, kelime gruplarıdır. Bu prensip yazı yazarken aklınızda olmalıdır. Örneğin solitaire konulu bir makale yazacaksınız. Anahtar kelimeniz solitaire olmamalıdır. Bunun yerine solitaire oyna, Freecell solitaire oyna, solitaire nasıl oynanır, solitaire oyun kuralları vb. kelime öbekleri anahtar kelimeler olmalıdır.

Başlık seçmek : Başlık seçimi de tıpkı anahtar kelime seçimi gibidir. Tek kelimelik bir başlık hem anlamsız olacak hem de arama motoru gözünde pek bir anlam ifade etmeyecektir. Site title – post title şeklinde bir düzenleme yapmak gerekir. Örneğin site başlığınız solitaire oyna, yazınızın başlığı freecell oyun kuralları ise arama motoru örümceklerine sitenizin kategorisi hakkında fikir vermiş olursunuz.

Yazı içeriği : Yazdığınız makalenin içeriği hedefe götürmelidir. Dağınık, oradan bir parça buradan bir parça, anlam bütünlüğü olmayan yazılarınız ziyaretçiyi sitenizde tutamaz. Makalenizde giriş gelişme ve sonuç kısımları ile okuyucuyu hedefe götüren bir dizilim olmalıdır. Yazınızın içeriği amaca götürmelidir, okuduktan sonra ziyaretçi bu yazıdan yararlanabilmelidir.

Koyu yazma efsanesi : Anahtar kelimelerin koyu yazılması gibi bir efsane bulunmaktadır. Yukarıda anlattığımız gibi SEO kurallarına uyuyorsanız, örümcekler zaten sitenizi kategorilendirmiştir. Ekstradan koyu veya eğik yazalım vb efsaneler ile kendinizi kandırmayın. Anahtar kelimeyi makaleye yerleştireceğim diye doğal görünmeyen yapay cümleler kurmayın.

SEO uyumlu makale yazmak anladığınız gibi biraz bilinçli doğaçlama gerektirir. Ne çok fazla kendinizi kalıba sokmalısınız, ne de çok rahat davranmalısınız. Her zaman orta kararda bir makale tercih edilmelidir. Ayrıca makalelerinizin 250 kelime altında yazılmaması gerekir, daha kısa yazılmış makalelerin kullanıcıya genellikle faydası olmayacaktır.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir