SEO Nedir ?

SEO Nedir ?

seo nedirSEO kelime anlamı olarak Search Engine Optimization, yani Arama Motoru Optimizasyonudur. SEO, arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek, ve bunun sonucunda doğal ve organik hitler kazanarak, aslında ücretsiz bir reklam yapmaktır. İnternet kullanıcılarının %53’ü yaptığı aramada 1. sırada listelenen sonuca tıklamaktadır. Sıralamanız düştükçe sitenize giriş ihtimali de düşmektedir. Örneğin ikinci sırada listelenen sonuca tıklama oranı %27’dir. Bu şekilde azalarak devam etmektedir.

Arama motoru optimizasyonu ne için yapılır?

“WEB” kelimesinin Türkçesi “Ağ” dır. Bu mantıkla hareket edersek, websiteniz için yaptırdığınız veya yapacağınız SEO olumlu ve kaliteli olur ise, sıralamalarda yükselecek, böylece daha fazla ziyaretçi çekebilmiş olacaksınız. Fazla ziyaretçi sitenizin daha fazla okunmasını sağlayacaktır. Bu ziyaretçilerin arasında, ünlü sözlüklerin editörleri, dizin editörleri, aynı içeriğe sahip websitelerin editörleri, haber editörleri vb. olacaktır. Bunlar sitenizi kaynak göstererek Google gözünde size doğal linkler kazandırmış ve içeriğinizin kalitesini ispatlamış olacaktır. Böylece bir örümcek gibi Web üzerinde ağlarınızı örmüş olacaksınız.

Ayrıca bu ziyaretçiler websitenizde yayınladığınız reklamlara da tıklamaktadır. Bazı reklam türlerinde tıklama başı kazanç söz konusudur. Bu sebeple iyi bir SEO, iyi bir sıralama ve bunun sonucunda ziyaretçi ve para olarak size geri dönecektir. Üst sıralarda bulunan websitelerinin reklam alma ihtimalleri de diğerlerine göre yüksektir.

İnternet Üzerinden SEO Yapan Dolandırıcılara Dİkkat ?

Günümüzde web üzerinde de bir çok sektör doğdu. Bunlardan biri de SEO oldu. Web üzerinden websitenizi şu fiyata yükseltirim diyenlerden mutlaka referans isteyiniz. Ayrıca bir çok acemi SEO’da dolandırıcıdan fazla sitenize zarar verebilir. Çünkü çöplük olmuş sitelerden backlink ve gereksiz linkler alarak veya ekleyerek Google gözünde organik olmayan çöp bir site pozisyonuna düşebilir, Google dizininden kaldırılabilir ve listelenmeyebilirsiniz. Sitenizi ilk sıraya çıkarıyoruz, bu paketle 1. olmazsanız paranız iade gibi laflara aldanmayınız, çünkü Google kendisi dahi , kimsenin 1. sırayı garanti edemeyeceğini vurguluyor. Google iyi bir SEO’nun ne yapması gerektiğini şöyle özetlemiş ;

  • Sitenizin içeriğini veya yapısını inceleme
  • Web sitesinin geliştirilmesiyle ilgili teknik önerilerde bulunma. Örneğin, barındırma, yönlendirmeler, hata sayfaları, JavaScript kullanımı
  • İçerik geliştirme
  • Çevrimiçi iş geliştirme kampanyalarının yönetimi
  • Anahtar kelime araması
  • SEO eğitimi
  • Belirli pazarlarda ve bölgelerde uzmanlık.

Bu özelliklere dikkat etmeden SEO’yu sadece link olarak görenler bilinizki ya acemi ya da dolandırıcıdır.

SEO İçin Anahtar Kelime Seçimi

Bir çok webmaster, SEO yapmadan önce hangi anahtar kelimeyi seçeceğine karar veremiyor. SEO için en önemli olan hususlardan biri de anahtar kelime seçimidir. Yani siz bir hedef seçmeden nereye koşacaksınız? Bu yüzden önce anahtar kelime seçimi yapılmalıdır. Ayrıca Google, webmasterlara bazı yönergelerde inceden uzun anahtar kelime seçmelerini ima etmiştir. Örneğin Araç kiralama değil de İstanbul araç kiralama, İstanbul havaalanı araç kiralama fiyatları gibi anahtar kelime toplulukları olmalıdır. Yani Google kendinizi kullanıcının yerine koymanızı ve onun gibi düşünmenizi istemektedir. Ayrıca Google webmasterlar için bir anahtar kelime belirleyici, en azından fikir verici bir aracı da ücretsiz bir hizmet olarak sunmaktadır. Anahtar kelime belirleyici için tıklayınız.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir