Şampanya nasıl yapılır?

şampanyaŞampanya ülkemizde yaygın olarak kutlama ve eğlencelerde tercih edilir. Fakat yabancı ülkelerde günün erken saatlerinde bile oldukça fazla olarak tüketilmektedir. Şampanya, fermente olan şaraba kendine has maya ve şeker ilavesi yapılmasıyla hazırlanmaktadır.

Şampanya oluşturmak için ilk önce şarabın özel olarak seçilmesi gerekir.  Şampanya olmaya yatkın olan şarap, bir hazneye koyularak, içerisindeki şeker, alkol, maya ve asidin ayrıştırılma aşamalarına başlanılır. Bu olay şarabın fermantasyon sürecini de başlatmaktadır. İçerisindeki maya ayrıştırıldıktan sonra, şeker ile buluşturulur.  Daha sonra oluşturulan şampanya karıştırılarak, cam şişeye doldurulur ve mantar tıpa ile ağzı kapatılır.

Şampanyanın lezzetli olması için şarabın seçiminin önemini belirtmiştik. Yıllanmış bir şarabın şampanyaya dönüşümü ile çok daha lezzetli ve aromalı bir içki elde edilir.  Şarabın fermantasyon döneminde içerisine eklenen şeker miktarı ne kadar az olursa, ağızda bırakacağı tat da bir o kadar etkili olur.

Şeker miktarına bağlı olarak tercih edilen şampanya guruplarına göre üçe ayrılır. Demi sec denilen şampanyalar oldukça tatlı olan guruptur. Brüt ya da ekstra dry olarak tercih edilen şampanyalar ise, içerisinde çok az şeker barındırır.  Bu gurupların her birinde çok farklı fiyatlarda ve kalitede şampanyalar bulabilirsiniz. Fakat eğlence mekânlarında veya kokteyllerde servis edilen şampanyaların orta kalitede olduğunu bilmeniz gerekir.

Özel zamanlarınızda hususi eğlenceleriniz için şampanya tercih edecekseniz, tabi ki en kalitelisini ve doğal olarak çok daha pahalı olan şampanyalardan tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

  • Aradığınız yazı bulunamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir