358Sadrazam oyununu tanıma:

Üç ve daha fazla oyuncu ile oynanan ve oyuncuların ellerindeki kartları yedirerek, bir an önce kartlardan kurtulmak amaçlı oynanan bir iskambil oyunudur.  Üç de daha fazla oyuncu ile oynanabilir. Kartların dizilişi 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J,Q, K, As, 2 şeklinde olmalıdır.  Oyunda ilk elindeki kartı bitiren oyuncuya sadrazam denir. Sadrazam olan 3 puan, ikinci olan oyuncu ise 1 puan kazanır.

Sadrazam oyununa başlama:

Dağıtıcı, desteyi karar ve soldaki oyuncuya kestirir. Sonra tek tek tüm oyunculara kartlar dağıtılır. Amaç eldeki kartları eritmek olduğu için, pas demeden oyuna devam etmek avantajlıdır. İlk oyuncu yere bir kart atar, sıradaki oyuncu yerdeki karttan daha üstün bir kart atmalıdır. Elinde yüksek kart yoksa veya yüksek atmak İstemezse pas deyip, atlatabilir. Fakat diğer tüm oyuncularda pas deyip oyunu düşürene kadar, yeniden oyuna giremez.

Oyuna başlarken, ilk eli oynayan oyuncunun elinde çift veya üç kart varsa bu oyuncuya avantaj sağlar. Bu benzeyen kartları aynı anda hep beraber masaya çıkabilir. Böyle bir durumda kartlarından çabuk kurtulmuş olur. Bunun üzerine sıradaki oyuncuda üzerine çift veya üç kart açmalıdır. Asla tek kart açamaz. Yoksa da pas deyip oyundan çıkar.

Sadrazam olan ve ikinci biten kişi olduktan sonra, oyun biter ve yeniden kurulur.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu: