Radyo Rehberi: Virgin Radio

virgin radio logoİngiliz Esintisi

Virgin Radio , ilk Türkiye girişini medya sektörünün liderlerinden Doğuş Grubu ile gerçekleştirdi. Doğuş Grubu’nun reklam ve pazarlama kabiliyetleri ile kısa zamanda İngiliz esintili konsepti dinleyicinin ilgisini çekti. Bilinen diğer yabancı yayın yapan radyoların aksine hit şarkılar dışında sevilen ve unutulmayan şarkılar ile dinleyicinin kulağında yer edindi. Genellikle yumuşak ve kulağı okşayan tarzda pop, rock ve jazz türlerinde yayın yapan Virgin Radyo’nun isim haklarını kiralayan Karnaval Media Group, 2013’ten itibaren yayıncılığı üstlenmiş durumda. Büyük şehirlerde belirlenen frekanslarda yayın yapan Virgin Radio dinlemek için gerekli frekanslar; İstanbul için 106.2, Ankara için 93.9  ve İzmir için 103.1. Ayrıca online olarak  veya Digiturk 425. kanaldan İngiliz esintisine ulaşabilirsiniz.

Virgin Radio’da Gün Nasıl Akıyor

Virgin Radio hafta içi sabah saatlerine tecrübeli DJ Geveze ile başlıyor. Saat 06:00’da mikrofonun başına geçen Geveze, saat 10:00’a kadar dinleyicisini güne hazırlıyor. Alper Çobanoğlu, Banu Akyüksek ve Lori Barokas gibi tecrübeli DJ kadrosuna sahip Virgin Radio, akşam saat 21:00’dan itibaren sabah 06:30 kadar gece mesaisine geçiyor. Night hits kimi zaman sakinleştirirken kimi zaman dinleyicisini coşturuyor. Kendisini 1 kişinin bile dinlemesinden haz duyan Lori Barokas hafta sonu da mesaisine devam eden mesleğini seven bir DJ. Yabancı radyo kanalları arasında kendine has bir tarz yansıtan Virgin Radio’nun kemikleşmiş kitlesi her gün kulağını radyoya veriyor. Aşırı reklam ve haber yayınını sevmeyen Virgin Radio, dünyadan biraz kopabilmek ve rahatlamak isteyen dinleyicilerinin sevgisini kazandı.

Dünya’nın En Popüler Radyolarından

Sadece ülkemizde değil, Kuzey Amerika, Asya, Ortadoğu, , Avrupa’da sevilerek dinlenen İngiliz radyosu Virgin, bazı ülkelerde ilk yabancı radyo olmayı da başardı. Non-stop müzik keyfini yaşatmayı seven Virgin Radio, özellikle çalışan, öğrenci ve yolcular tarafından sakinleştirici olarak dinleniyor. Virgin Radio sevilen özellikleri ile de dünya çapında bir çok kez ödül almayı başardı. İngiltere’de 1993 yılında kurulduktan sonra, 2001 yılında Virgin Radio International ile uluslar arası arenaya açılarak, isim haklarını kiralamak sureti ile bir çok ülkeye giriş yaptı. Kanada, Lübnan, Fransa, İtalya, Dubai, Tayland ve Türkiye’de ise oldukça geniş bir dinleyici kitlesine sahip. Ünlü radyonun verilerine göre ise yıllık geliri 120 milyon USD.

Virgin Radio Hakkında İlkler ve Notlar

Virgin Radio İngiltere’de kurulan ilk özel radyolardan. 1990 yılında özel radyolara müsaade edilmesinin ardından Virgin Radio kuruldu. Şu anda yılda 120 milyon USD gelire sahip radyo 1998 yılında 87 milyon USD karşılığında el değiştirmişti. 1998, 2000 ve 2008 yıllarında üç kez yönetim değiştiren Virgin Radio son yönetim ile birlikte Türkiye’ye de giriş yaptı. Radyoda gerçekleştirilen ilk röportaj ise İskoç söz müzik yazarı ve şarkıcı Midge Ure ile oldu. Radyonun açılış gününde çalınan ilk şarkı “Born to be wild” idi. Radyonun mikrofonunu eline alan ve frekanstan ilk konuşan ise şu anda radyonun sahibi olan Richard Branson idi. Özellikle 2001 yılından itibaren attığı önemli adımlar ile genişlemeyi sürdüren Virgin Radio, halen İngiltere’de yeni istasyonlar açmaya devam ederken, global büyümeyi sağlamak içinde yeni ülkeleri hedefliyor. Çalınan ilk şarkı ile beraber 20 yılı aşkın süredir tarzını bozmayan ve sevilen bir radyo haline gelen Virgin Radio’ya Türkiye’de yukarıda belirtilen frekanslardan ulaşılabilir.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

  • Aradığınız yazı bulunamadı.
Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir