Prematüre Annelerinin Karşılaşacağı Zorluklar

Prematüre Bebek Anneleri Hangi Zorluklar İle Karşı Karşıya ?

Doğumun yapıldığı hastanenin yenidoğan yoğun bakım ünitesinin bulunması, prematüre bebek giyimi, prematüre bebek bezi, prematüre bebek beslenmesi ve küvez bakımı karşılaşılan başlıca sorunlar olarak ebeveynlerin aklında soru işaretidir.

prematüre bebek küvez bakımıYenidoğan yoğun bakım ünitesi: Yenidoğan yoğun bakım ünitesinin doğum yapılan hastanede bulunması şarttır. Çünkü erken doğan meleğiniz eğer 6-7 ay gibi  çok erken veya çok düşük kiloda doğduysa, doğar doğmaz bazı acil ihtiyaçları olacaktır. Bu sebeple doğum yapılan hastanede tam teçhizatlı bir yenidoğan yoğun bakım ünitesi şarttır. Erken doğan meleğiniz henüz çok hafif, ve güçsüzdür. Akciğer gelişimi devam ettiğinden, yardımcı bir solunum cihazına ihtiyaç duyar. Anında tetkiklerinin yapılıp, mevcut durumun ortaya çıkarılması ve buna göre müdahale yapılması gerekir. Bazı durumlarda erken doğum yapacağınıza ihtimal vermiyor olabilirsiniz. Ancak Preeklamsi ( Gebelik zehirlenmesi ) veya bilmediğiniz başka kalıtsal nedenler gibi ani ortaya çıkabilecek durumlarda erken doğum ihtimalini her zaman göz önünde tutmalısınız. Bu sebeple gebeliğin başından itibaren yenidoğan yoğun bakım ünitesi olan bir hastane ve doktoru tercih etmeniz alabileceğiniz tek tedbir.

Prematüre bebek giyimi : Prematüre bebek giyimi doğumdan sonra yine anne ve babaların en çok sıkıntı çektiği sorunlardan biridir. O muhteşem küçük vücutların içerisindeki mücadeleci büyük bedenler giyim sıkıntısı çekmektedir. Çünkü hemen hemen hiç bir mağaza veya kurumsallaşmış marka onların melek bedenlerine uygun giyim satışı yapmamakta veya çok sınırlı seçenekte yapmaktadır. Bu konuda yurt dışı seçenekler değerlendirilebilir.

Prematüre bebek bezi : Erken doğan meleklerin kiloları genellikle 800 gram ile 2000 gram arasındadır. Bu sebeple anne ve babaların 2500 gramdan hafif bebekler için tasarlanmış 0 (sıfır) beden bebek bezi kullanmaları gerekir. Örneğin bebeğiniz 1250 gram doğdu ise 2500 gram olana dek yaklaşık (Her bebeğin gidişatı farklıdır) 2 ay geçecektir. Günde ortalama 8-10 bez kullanıldığı düşünüldüğünde bu ihtiyaç oldukça fazladır. İlk doğduğunda 1 beden bebek bezlerinin büyük geldiğini siz de göreceksiniz. Fakat asıl problem 0 (sıfır) beden bebek bezinin kolay temin edilememesidir. Eczanelerin bazıları bulundursa bile neredeyse 2 kat fiyatı üzerinden satış yapar. Bunun yerine online alış veriş sitelerinden faydalanabilir, bebeğiniz için daha uygun bezler temin edebilirsiniz.

Prematüre bebek beslenmesi : Erken doğum sebebi ile anne sütünün gelmesi zaman alabilir. Buradaki en önemli husus annenin bebekle tensel temasa girmesidir. Böylelikle anne vücudunda gerekli hormonlar salgılanır ve sütün gelmesinde önemli etkisi olur. Anne sütü yeni doğan meleğiniz için paha biçilmez bir elmastır. İçeriği ile bebeğiniz için her türlü ilaç tedavisi ve mamadan çok daha iyidir. Bu sebeple annenin stresten uzak durması, başarısızlık duygusundan hemen uzaklaşması ve bebeğine odaklanması gerekir. Aksi halde erken doğan meleğiniz anne sütünden mahrum kalabilir.

Bebeğiniz büyüdükçe süt ihtiyacı artacaktır. Yeni doğan bebeğiniz yenidoğan yoğun bakım ünitesinde ne kadar süre kalacağı belli olmadığından, ve güçlenene kadar anneyi ememeceğinden, her gün ziyaret edip anne sütünü yenidoğan yoğun bakım ekibine ulaştırması gerekir. Bu sebeple bebeğinizin durumuna göre anne sütü poşedi stoklamanız gerekir. Çünkü sütünüzü uygun şartlarda üretilmiş süt poşetlerinin içerisinde muhafaza ederek, olası enfeksiyon ve diğer olumsuz vakaların önüne geçmiş olursunuz. Bunun için her bütçeye uygun anne sütü poşetleri her yerde satılmaktadır. İyi bir fiyat araştırması yaparak en iyi poşedi en iyi fiyatla alarak stoklayınız.

Prematüre bebekler, ağırlığı ve gücüne göre ilk etapta bir sonda vasıtasıyla, gücü arttıkça ağızdan ve yeteri kadar güçlendiğinde annesinden emerek beslenirler.

Küvez bakımı : Bebeğiniz erken ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinin olduğu bir hastanede dünyaya geldi. Bundan sonra onu emin ellere bir süreliğine emanet ederek mümkünse her gün ziyaret etmelisiniz. Onunla temasa geçmeniz olumlu etkiler yapacaktır. Günde 5 dakika bile olsa muhakkak onu görmeli ve mümkünse tensel temasa girmelisiniz. Küvez bakımı süresinin ne kadar uzayacağı bebeğinize bağlı olmakla beraber ortalama çıkış süresini normal doğum tarihi olarak kabul edebilirsiniz. Çok erken doğan bebeklerde bu sürenin uzaması gayet normaldir. Bu süre içerisinde bebeğiniz uzman bir ekibin gözetimi altında sürekli takip ediliyor olacaktır. Gereksiz stres yapıp bebeğinizi anne sütünden mahrum etmeyiniz. Mümkünse her gün onu ziyaret edip destek olunuz.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

  • Aradığınız yazı bulunamadı.
Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir