Pişti nasıl oynanır?

Pişti, 52 kâğıtlık jokersiz bir deste ve 2, 3 ve 4 oyuncu ile oynanan çok zevkli bir kâğıt oyunudur.  Oyunun amacı daha önceden belirlenmiş toplam sayıya ilk önce ulaşmaktır. Bu sayı genellikle 101 veya 151 dir. Halk arasında “pişpirik” olarak da bilinir.


Oyuna başlama

  1. 52 adet oyun kâğıdından oluşan deste iyice karıştırılır. Daha sonra dağıtanın sağındaki oyuncu tarafından ikiye kesilir. Dağıtıcı ilk önce yere üç tane kapalı kart ve üzerine bir açık kart koyar. Kartlar teker teker soldan saat yönünde dağıtılır. Kart dağıtan kişinin solundaki ilk oyuncu, ilk kartı yere atmasıyla oyuna başlanır.
  2. İlk elde yerde 3 kapalı kartın üstünde 1 açık kart bulunur. İlk oynayan oyuncunun elinde bu açık kartın aynı sayısından varsa veya vale atarak yerdeki kartları önüne kapalı olarak koyar. Yoksa herhangi bir kart atar. Bir oyuncu yerdeki kartları bu iki yöntemle aldığında yerde kart kalmaz. Bir sonraki oyuncunun yere atacağı kart yalnız kalacağından, ondan sonra oynayan oyuncuya pişti şansı doğmuş olur.Pişti yapan oyuncu yerdeki iki kartı diğer aldığı kartlardan ayrı şekilde biri açık biri kapalı olarak önüne koyar. Böylece diğer oyuncular puan hakkında tahmini bir fikir edinir.

Pişti yerde tek kart varsa sırası gelen oyuncunun aynı karttan atarak yaptığı harekettir. Örneğin yerde 8 li tek kaldıysa ve sırası gelen oyuncu 8 atarsa pişti yapmış olur.

3. Oyuncular sırası geldikçe oynadıktan sonra eldeki dört kart bitince dağıtıcı tekrar aynı şekilde dört kart dağıtır. Tüm deste bitene kadar bu şekilde devam edilir. Tüm kartlar bittiğinde ortada kart kalmışsa en son yerden kart alan oyuncu bu kartların sahibi olur.

Puanlama

1- Pişti ( Vale ) : 25 Puan

2- Pişti : 10 Puan

3- Karo 10 lu : 3 Puan

4- Sinek 2 : 2 Puan

5- As : 1 Puan

6- Vale: 1 Puan

7- 26 karttan fazla kart toplayan oyuncu bonus 3 puan kazanır.

8- piştilerde yukarıdaki sayı eden kartlar varsa ayrıca sayılır. Örneğin sinek 2 ile yapılan bir pişti 12 sayı demektir. As ile pişti yapılırsa iki adet as olacağından yine 12 sayı demektir.

Piştiler hariç bir destede 13+3 sayı bulunur. Yani hiç pişti yapmadan bir oyuncunun ulaşabileceği sayı 16 dır.

Piştinin İran versiyonu ve daha taktiksel olan Pasur Nasıl Oynanır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:, , , ,

Pişti nasıl oynanır? için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Emek çilingir  yorumladı. 15:35 - 10 / 01 / 2018:

    Verdiğiniz bilgiler içi çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir