Pişti nasıl oynanır?

pi%C5%9Fti Pişti nasıl oynanır?

Pişti, 52 kâğıtlık bir deste ile oynanan çok zevkli bir kâğıt oyunudur.  Destelerde dört farklı gurupta kâğıtlar yer alır. 1 ‘den 10’a kadar sırayla sayılar ve daha sonra ise vale, kız, papaz devam eder. Karo ve kupa olanlar kırmızı, sinek ve maça olanlar ise siyah renktedir.


Oyuna başlama

52 adet oyun kâğıdından oluşan deste iyice karıştırılır. Daha sonra ikiye kesilir. İlk önce yere üç tane kapalı kart ve üzerine bir açık kart konur. Karşı oyuncuya dört ve kendimize de dört adet kart dağıtılır. Kart dağıtan kişinin karşısındaki oyuncu, ilk kartı yere atmasıyla oyuna başlanır.

Yerde açık halde duran kart elde mevcut kartlardan birinin aynısı ise, o kart atılmalı ve yerdeki tüm kartlar toplanmalıdır. Aynı kart yoksa elde “vale” varsa, yine yerdeki kartlar bu şekilde kazanılabilir. Pişti de vale’ nin, joker niyetine kullanılan bir kart olduğu asla unutulmamalıdır.

Valeyi hemen harcamamak ve yere iyice kartların toplanmasını sağlamak için, ortaya çıkan kartların iyice takip edilmesi, ona göre yere kart atılması gerekir. Masada biriken kartlar iyice biriktiğinde riske atmamak için valeyi burada kullanmak en akıllıcasıdır.

Yerde kart yoksa ve karşı oyuncunun attığı ilk kart sizin elinizde de mevcutsa, “ pişti “yapmış olursunuz. Pişti 10 puanlık bir karttır.  Topladığınız kartların üzerine piştinin eşlerinden birini açık olacak vaziyette koymanız gerekir. Destedeki 52 kart bitene kadar oyun tekrar dağıtılarak, devam edilir.

Piştinin İran versiyonu ve daha taktiksel olan Pasur Nasıl Oynanır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:, , , ,

Pişti nasıl oynanır? için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Emek çilingir  yorumladı. 15:35 - 10 / 01 / 2018:

    Verdiğiniz bilgiler içi çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir