Penguen 4.0 Güncellemesi Yolda

Penguen güncellemeleri Google pagerank güncellemesi önüne geçmiş durumda. Artık Google Pagerank güncellemelerini göremesek de, Penguen güncellemelerinin farkına varabiliyoruz. Penguen güncellemeleri spam yapan veya ucuz link paketleri satın alarak Google’ı yanıltmaya çalışan websitelerini hedef alıyor. Bu sebeple link alımında ucuza kaçmadan, bir kaç adet gerçekten uygun olduğunu düşündüğünüz websitelerinden banner veya text link almanız faydanıza olacaktır. Çünkü penguen güncellemelerinin affı yok, bir anda kendinizi spamda bulabilirsiniz.

2015 yılının sonlarından itibaren gerek sosyal medyada Google yöneticileri tarafından, gerekse webmaster camiasında penguen 4.0 güncellemesinin 2016 yılında geleceğinin sinyalleri verilmişti. Penguen 4.0 güncellemesi muhtemel tarihi ise mart 2016. Giren ayda Google aramalarındaki kelime sıralamalarında ciddi değişimler bekleniyor. Nitekim 4.0 güncellemesi, 3.0 güncellemesi gibi hafif dalgalanma şeklinde değil, Google’ın 2013’de yaptığı Penguen 2.1 güncellemesi gibi ciddi değişimlere yol açması bekleniyor. Google uzun süredir 4.0 algoritması üzerinde yoğunlaşmış durumda.

Ne Yapmalı ?

Penguen 4.0 güncellemesi penaltı noktasına futbol topunu koymuş futbolcu gibi hakemin düdüğünü beklerken, webmasterlar kalesinde hangi köşeye gideceğini tahmin etmek zorunda. Aksi halde gelen golün telafisi zor olabilir. Bunun için öncelikle, satın almış olduğunuz ve spam/değersiz sitelere link ekleyen paketleri bir an önce Google Disavow link aracına giderek reddedin. Bu sayede Google’ın artık gözünü kırpmadan anlayabildiği hilelerin önüne geçin. Nitekim artık satın alma yoluyla elde edilen doğal olmayan linklerin miadı dolmuş durumdadır. Siteniz için artık ya sınırlı sayıda iki kez düşünüp elediğiniz sitelerden bir kaç adet link alın, ya da akışına bırakarak doğal link kazanmaya çalışın. Bu da tabi zaman isteyecektir ki, artık Google hem yaşlanmış hem de kaliteli içeriğe sahip hile yapmayan siteleri ön plana çıkarıyor.

Penguen 4.0 hazırlık gününde garip dalgalanmalar başlayacak, belki bir öne bir arkaya gidip gelecek ve sonunda Google’ın takdir ettiği sıranıza 1-2 hafta içerisinde yerleşeceksiniz. Muhakkak yine kopya içerikli siteler hileyle bu işten sıyrılabilir, ancak büyük oranda tüm spam siteler yine cezalandırılacaktır.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir