Penguin 2.0Google pagerank güncellemesi beklerken algoritma değişikliği ile bir çok web sitesini al aşağı etti. Penguen 2.o güncellemesi ile Google yine spam ve kopya içerikli siteleri hedef aldı. Halen devam etmekte olan güncellemede Türk websitelerinin hedef kelimelerinde de zaman zaman aşırı oynamalar oluyordu. Temmuz 1 itibari ile ise artık sıralamalar %90 oturmuş durumda.

Penguen 2.0 güncellemesi webmaster dünyasını şaşırttı. Bir çok webmaster spam veya kopya içerikli makale girmediğini ancak yine de Google sıralamalarında muazzam bir düşüş yaşadığını belirtti. Ancak Penguen güncellemesinin yavaş yavaş hedeflediği sonucu bitirmesi ile hakeden siteler yerini sıralamalarda aldı.

SEO ( Search Engine Optimization ) işini sadece link ve bol içerik olarak düşünenler yanıldı. Çünkü SEO’nun asıl anlamı özgün ve site konseptiyle uyumlu makaleler yazmak , yayınlamak, yazılan makalelerin sadece içerik girme maksadı taşımaktan öteye geçirmek demek. Sadece içerik girme maksatlı yazılan makaleler internet kullanıcısını sitenizde tutamadığı için Google gözünde kalitesiz bir içeriğe sahipsiniz demektir. Yani yazının sadece ve sadece özgün olması yeterli değildir.

Link almak yerine site içeriğinizle yakın veya aynı sitelerden banner reklam almak size daha fazla fayda sağlayabilir. Text link sadece diğer sitenin size açtığı bir yoldur. Text linki ormandaki bir patika yol olarak kabul edebilirsiniz. Yani bu yolu sadece bilenler kullanır. Banner link ise ana yoldur. Herkes bir yere ulaşabilmek için bilinen yolları tercih eder. Bir başka siteye verdiğiniz banner reklam görsel ve herkes tarafından görülebilen bir yolu sitenize açar. Yani banner link almanız Google gözünde de sitenize ana yol açmanız demektir.

Site içi Seo optimizasyonunu ise uzmanından yaptırmanız tavsiye olunur. Lakin SEO işinde önemli bir faktör de site içi SEO dur. Siteniz için markalaştırma işlemleri yapmak ise prestijdir. Kendinize özel logonuzu kullanarak t-shirt, magnet , bardak, anahtarlık vb. hediyelik eşyalar yaptırarak kullanıcılarınıza yollayabilir tanınmışlığınızı artırabilirsiniz. Zira , tanınmış bir siteye doğrudan hit artacaktır. Bu da sizin ” fame” yani tanınmışlığınız olacaktır. Arama motorları aldığınız doğrudan hitleri baz alarak tanınmışlığınızı tahmin etmektedir. Bu sebeple doğrudan hitte sizin internet üzerindeki otoritenizi artıracaktır.

Ve son olarak en önemli husus websitenizi yükseltmek için çaba göstermeyin, bir websitesi kurma amacınız ne ise o amaca yönelik çalışın, gerisi zaten kendiliğinden gelecektir. Tüm webmasterlara başarılar dileriz. ST ailesi.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu: