Nüfus Cüzdanımı Kaybettim Ne Yapmalıyım ?

Nüfus cüzdanımı kaybettim ne yapmalıyım ?

 nüfus cüzdanı örneği         Bir çok insanın başına gelebilecek bir vaka. Özellikle de şunu belirtelim genellikle insanlar nüfus cüzdanını fotokipisini alırken bir fotokopicide unutuyor. İlk tavsiyemiz fotokopiciye nüfus cüzdanımın suretini almak için gittim mi sorusunu kendinize sormanız. Diyelim ki gittiniz ve hayır burada yok dedi. O zaman ne yapacağız?

          Sanıldığı kadar zahmetli bir iş olmamakla beraber , Ocak 2013’te çıkan kanunla artık nüfus cüzdanı kaybetmenin de cezası geldi. Evet bir çok şeye geldiği gibi buna da geldi! Cezanız kaybetme durumunda 73 TL oluyor . Ancak ilk 15 gün içerisinde mal müdürlüğüne gidip cezanızı öderseniz, ceza tutarı 58,5 TL’ye düşüyor. Genellikle mal müdürlükleri nüfus müdürlükleri yakınında olduğu için hemen cezanızı yatırıp makbunuzu nüfus müdürlüğünüze verirseniz sıkıntı yaşamazsınız. Aksi hallerde evinize tekrar ceza makbuzu gelecektir.

Nüfus Cüzdanı Çıkarmak İçin Ne Gerekiyor ?

1. 2 adet vesikalık fotoğraf : Bunlardan birini kayıtlı olduğunuz mahhale muhtarına nüfus cüzdanı talep formu için, diğerini yeni nüfus cüzdanınız için kullanacaksınız.

2. Nüfus cüzdanı talep formu: Muhtardan alacaksınız.

Bu ikisini hallettikten sonra nüfus müdürlüğüne giderek yeni nüfus cüzdanınızı çıkartacaksınız. Ne zaman kaybettiğinizi belirtmeniz tavsiye olunur. Aksi halde kayıp tarihinden sonra nüfus cüzdanınız ile yapılan mali işlemler, şirket kurma gibi, veya suçlar size ait olacaktır. Bunun önüne geçmek için en güzel yol bir gazeteye ilan vermektir. Ancak zorunluluğu yoktur. Biz gene de nüfus cüzdanınızı kaybettiğinize dair bir gazete ilanı vermenizi tavsiye ederiz. Başınıza her türlü iş çıkarabilir.

 

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

 • Aradığınız yazı bulunamadı.
Etiketler:, ,

Nüfus Cüzdanımı Kaybettim Ne Yapmalıyım ? için yapılan yorumlar : 4 Yorum yapıldı


 1. teknomaster  yorumladı. 02:44 - 27 / 07 / 2013:

  Daha önce benimde başıma gelmişti bu tür konularda bilgili olmak lazım paylaşım için teşekkürler

 2. evden eve nakliyat  yorumladı. 23:07 - 29 / 07 / 2013:

  bi ara bende kaybetmiştim gittim ilan verdim gazeteye ama bayada zahmeti var teşekkürler

 3. Mert  yorumladı. 11:43 - 01 / 09 / 2013:

  Yararlı bilgiler herkesin haberdar olması gerekli.

 4. esenyurt evden eve nakliyat  yorumladı. 20:56 - 19 / 12 / 2013:

  gerekli bilgiler bilmiyenler için çok önemlii teşekürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir