Mozrank Nedir ?

Mozrank Nedir ?

MozRank seomoz tarafından oluşturulmuş websitelerinin arama motorları açısından değerini ölçen bir tür algoritmadır. Websitelerinin değer aralığı 0.00 ile 9.99 aralığında ölçülmektedir. Bu ölçümde websitelerin backlinklerine ve backlink aldıkları websitelerinin kalitesine bakılır. Yani iyi kalitedeki websitelerinden gelen linkler sizin MozRank değerinizi artıracaktır.

MozRank değeri önemli midir ?

Google Pagerank güncellemelerinde backlinklerin ve backlinklerin alındığı websitelerinin pagerank değerlendirmeleri ele alınır ve websiteniz bu şekilde değerlendirilirdi. Tabiki tasarım, özgünlük vb. özellikler de etkilese de, asıl değerlendirme backlinkler ile yapılırdı. Mozrank Google’ın şimdilerde önem vermediği bu algoritmanın başka bir versiyonunu kullanıyor. Yani sitenize backlink çalışması yapmadıysanız veya yaptırmadıysanız MozRank değeriniz düşük olacaktır.

2-3 yıl öncesine kadar Google’ın backlink bazlı pagerank güncellemeleri açısından MozRank de önemli sayılabilirdi. Ancak Google şu anda pagerank güncellemesi algoritmasını ya tamamen değiştirmek üzere, ya da hiç yapmayacak. Günümüzde MozRank değeri ne kadar önemlidir, tartışılabilir. MozRank bir yandan da önemli olabilir. Çünkü Mozrank ne kadar yüksekse backlink sayısı o kadar fazladır. Bu durumda ya bu websitesi bir çok yerde refer edilmiştir ya da webmaster backlink için çalışma yapmış ya da yaptırmıştır. Bazı reklamcılar için bu durum tercih sebebi olabilir.

Ancak şu anda Google Pagerank, MozRank, Alexa değerleri vb. sıralamalardan çok websitenizin hedef kelimelerde arama motorlarında ve özellikle Google sıralamasında yukarılarda olup olmadığıdır. Bazı webmasterlar haln Google Pagerank değerinin, Google sıralamasına etki ettiğini düşünmektedir. Ancak bizzat Larry Page tarafından böyle bir durumun olmadığı ifade edilmiştir. Kaliteli ve özgün içerikleriniz PAgerank ve MozRank değeriniz ne olursa olsun yukarı sıralarda olabilir ve ziyaretçi alabilirsiniz. Önemli olan arama motoru uyumlu özgün yazılar yazacağım diye saçma cümlelere yer vermeden herşey kararında kaliteli ve gerçekten bilgi aktaran yazılar yayınlamaktır.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:, , ,

Mozrank Nedir ? için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Dizi Merkezi  yorumladı. 21:12 - 03 / 07 / 2015:

    Son zamanlarda çok duyar oldum bu kelimeyi merak ediyordum sayenizde ne demek olduğunu ne işe yaradığını öğrendim elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir