Matbaacılıkta kalite

matbaacılıkKullanımınız için önemli bir ürün veya hizmet satın almak istiyorsunuz ve belirlediğiniz firmalara gidiyorsunuz. Her şey çok güzel, satıcı size öylesine güzel her şeyi anlatıyor ki, evet ben alışverişimi buradan yapmalıyım demeye başladınız. Satıcıya, ” Kataloğunuzu ve ürün yelpazenizi görebilir miyim ? ” diye sorduğunuzda aslında yapılacak olan işin veya satın alınacak ürünün kalitesini buradan anlayacaksınız. Çünkü katalog firmanın yaptığı işe gösterdiği özenin bir vitrinidir. İyi bir katalog basımı, tasarımı ve özet geçen introlar sizi daha iyi yönlendirecektir.

Satıcı gözünden bakıldığında ise pazarlamanın en önemli bölümü reklamdır. Reklam ürün veya hizmet tanıtımının yapıldığı tüm faaliyetleri kapsamaktadır. Bunların müşteriye son aşamada sunulmasında en fazla kullanılan yöntem katalogtur. Müşteri mutlak suretle bir katalogtan ürünlerin veya hizmeti özet olarak görmek isteyecektir. Bu açıdan ticaretle uğraşanlar ve satıcı konumunda olanlar için katalog klasik bir tanıtım aracı olmuştur.

Katalog basımı, çok çeşitli safhalardan geçer. Katalog hazırlanırken öncelikle baskının kalitesi önemlidir. Bu kısımdan sonra, tasarım devreye girer. Hangi renklerin kullanılacağı, görsel ve metinlerin sayfa düzeninin nasıl olacağı önemlidir. Katalog bastıracağınız firmayı seçerken piyasa tecrübesini, estetiğe verdiği önemi, personeli ve tesisleri çok önemlidir. Kötü bir matbaa ile çalışmak sadece hüsran yaratacaktır. Bu sebeple titiz çalışacak matbaalar ile çalışmakta fayda bulunmakta.

istanbul offsetKatalog fiyatları, tercih edeceğiniz baskı türüne ve firmaya göre değişecektir. Genel olarak fiyatlandırma yaparken şu kıstaslar göz önüne alınır ; kataloğun boyutları, adet sayısı, kataloğun toplam sayfa sayısı, ciltlenme yöntemi ve şekli, kataloğun kapağı, içerikte kullanılan kağıt türü, yaldızlı baskı yapılıp yapılmayacağı, kabartma yapılması vb. etkenler dikkate alınmaktadır.

Yukarıdaki küçük ipuçlarını mutlaka göz önünde tutarak katalog bastırmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde pek çok istenmeyen yöntem ve fiyatlandırma ile karşılaşabilir, pişman olabilirsiniz.

 

 

 

 

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

  • Aradığınız yazı bulunamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir