LPG oto gaz sistemi nedir?

lpgÜlkemizde sürekli artan benzin fiyatları sayesinde otomobil kullanıcıları da LPG oto gaz sistemini oldukça yaygın olarak tercih etmektedir. Ülkemizde 1995 yılında gerekli koşullar sağlanmasıyla serbest hale gelen oto gaz sistemi, aslında dünyada kullanımı çok daha eskiye dayanmaktadır.

LPG ısınma ve aydınlatma gibi enerji kaynaklarına olan ihtiyaç için kullanılan tüp gaz sisteminin aslında otomobile uyarlanmış halidir. Benzin fiyatlarının fahiş duruma gelmesi, kişileri bu yönde eğilime geçmelerine olanak tanımıştır.

LPG, renksiz ve kokusuzdur. Bu özelliği ile en ufak bir sızıntı durumunda bile oldukça büyük tehlike yaratacağından, rafineri çıkışında içerisine özel bir kokulandırma işlemi sağlanmıştır. Bu sayede gaz sızıntısı gibi tehlikeli durumlarda, kokusu kolayca fark edilecek ve güvenlik sağlanacaktır.

LPG, ham petrol veya doğalgazın damıtılması yolu ile elde edilir. Basınç altında çelik tanklara depolanır ve borularla taşınır. Böylelikle dağıtımı ve kullanımı sağlanır. Sızıntı durumunda havaya uçarak karışmaz. Kütlesi havadan ağırdır. Bu yüzden adeta bir su gibi yere akarak yayılmaktadır.

LPG tankları benzin depolarından çok daha kuvvetli olduğu için, darbeye karşı çok daha güvenlidir.  Sıralı sistem LPG sistemleri, hem güvenlik hemde yakıt açısından oldukça tercih edilen bir modeldir. Piyasaya yeni sürülen lüks araçların daha fabrika çıkışlarında sıralı sistem LPG olarak üretildiği de bilinmektedir.

Enjeksiyonlu araçlarda tercih edilen ve yaklaşık %60lara varacak tasarruf sağlayan sıralı sistem LPG sistemi, bilgisayar kontrollü olarak çalışmaktadır. Darbe ve çarpma esnasında otomatik olarak gazı keser ve güvenli kullanım sağlayan yakıt türü olarak hizmetine devam eder. Tabiki tüm bunları sağlamak için, güvenilir ve yetkili olan firmaları tercih etmek başlıca unsurdur.

 

 



Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

  • Aradığınız yazı bulunamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir