Kediniz için Kaliteli Bir Yaşam

Yavru kedi sahiplenmek büyük bir sorumluluktur. Sahiplenme aşamasından sonra ondan tamamen sorumlu olduğunuzu unutmamanız gerekmektedir. Kedi bakımı uzun bir süreçtir ve özenle devam ettirilmelidir. Sokaktan sahiplendiğiniz bir yavru kedinin anne sütünden mahrum kaldığı fiziksel özelliklerinden belli olur. Bu aşamada bir kedi sahiplendiyseniz kediyi biberon yardımıyla beslemeniz mümkündür.

Anne sütünü emdikten sonra sahiplenilen kedilerin bakımı yeni doğmuşlara göre çok daha kolaydır. Bu evrede işin içine yavru kedi mamaları girer. Yavru kediler için üretilen birçok mama çeşidi ve bunları üreten birçok marka bulunmaktadır. Bu mamaların en büyük özelliği yavru kedilerin gelişimine katkı sağlayacak vitamin ve minerallere sahip olmasıdır. Yavru kedilerinize mama tercih yaparken bu mamaları tercih etmeniz önemlidir.

Sokaktan sahiplendiğiniz bir kediyi veterinere götürdüğünüzde genel bir temizlik yapar ve sağlık durumunu sizinle paylaşır. Bu paylaşımlar sonucu kedinizin mamasına, kumuna, kullanacağınız malzemelere karar verirsiniz. Malzemelerin kalitesi ya da fiyatındansa yavru kedinize olan uygunluğu önemlidir. Yavru kediniz sağlıklı hale geldikçe hareketlenecek ve hareket eden her şeye tepki gösterecektir.

Kedi oyuncağı bu esnada devreye girer. Yavru kedinize alabileceğiniz birçok oyuncak vardır. Bu oyuncaklar onun gün içinde bol bol hareket etmesini sağlar. Kedinizin dikkatini çekebilecek oyuncakların başına zilli, tüyle veya peluşlu oltalar gelmektedir. Bu oltaları elinize alıp kedinizin oynamasını izlemek de büyük bir zevktir. Oyunsever kediler için otomatik stand oyuncakları da mevcuttur. Başında durup sabaha kadar izleyebileceği ya da patisiyle hareket ettirebileceği oyuncaklar gün için de sizin de nefes almanızı sağlayacaktır.

Kendinden başka bir kediyle yaşayan kediler bazı durumlarda çok mutludur. Söz konusu olan kendi alanının işgali değilse sorun çıkarmazlar. Kendi halinde yaşayan bu hayvanların en sevdiği besin şüphesiz ki yaş mamalardır. Çoğu kedi daha paketi görür görmez çeşitli sesler çıkarmaya ve etrafınızda dolanmaya başlar.

Kedi konservesi birçok çeşitten oluşabilir. Et parçacıklı, jöle içinde, kıyılımış, ızgara gibi bir çok formda yaş mama bulunur. Yavru ve yaşlı kediler genelde kıyılmış ve püre şeklindeki mamaları rahatlıkla yiyebilirler. Parça etli kedi yaş mamaları et hissiyatı verdiği için neredeyse tüm kediler tarafından nefes almadan tüketilir. Bir paket yaş mama genelde bir öğüne denk gelecek şekilde tüketilmelidir. Kediler çoğunlukla bu mamayı sonsuza kadar yemek ister fakat oranlarına dikkat etmemiz gerekmektedir. Oranın önemi sindirim kolaylığıdır.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

  • Aradığınız yazı bulunamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir