iPhone iPad iPod Dokunmatik Ekran Sorunu Nasıl Çözülür ?

Zaman zaman iPhone , iPad veya iPod’unuzun parmaklarınızın dokunuşuna tepki vermemesi sorunu ile karşılaşmışsınızdır. Böyle bir problem hem basit hem de kronik bir arıza habercisi olabilir. Bunu anlamak için bazı küçük adımları uygulamak gerekir. Bu arıza kontrolünden önce cihazınızda çatlak kuruk vb sorunlar olmadığını tekrar gözden geçirin. Böyle bir durum var ise arıza kaynağı bundan da olabilir. Öncelikle arızanın basit bir kullanım hatası olduğunu anlayabilmek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  • Kimi aman hava sıcaklığından kaynaklanan terleme sonucu iPhone veya iPad’iniz dokunuşlarınıza tepki vermeyebilir. Veya henüz ellerinizi yıkadıktan sonra tam kurulamamanız sonucu aynı sorun ile karşılaşılabilir. Bundan dolayı öncelikle ellerinizin kuru olduğundan emin olduktan sonra tekrar deneyin.
  • Bir çok kullanıcı cihazında kılıf veya ekran koruyucusu kullanır. Bazen bu aksesuarlar yerinden oynamış veya lokal olarak özelliğini kaybetmiş olabilir. Eğer ellerinizin kuru olduğundan emin iseniz, öncelikle bu aksesuarları çıkararak tüy bırakmayan bir bezle, mümkünse cihazınızın yanında verilen bezle, kurulayarak tekrar cihazınıza dokunun ve test edin.
  • Bu adımları izledikten sonra iPhone / iPad / iPod cihazınızı fişten çekin ve yeniden başlatın. Cihazınız yeniden başlatıldıktan sonra muhtemelen dokunmatik ekran sorununuz çözülecektir.

Yukarıdaki adımları izledikten sonra halen cihazınızın sorunu devam ediyor ise muhtemelen kronik bir arıza habercisidir. Bunu tam olarak anlayabilmek için mutlaka Apple yetkili servisine cihazınızı götürün.  Servisten önce Apple destek ile de irtibata geçerek konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir