İbni Haldun Hayatı

1331147396_ibni-haldunİbni Haldun, 1332–1406 (Hicrî 732 / 808) yılları arasında yaşamış olan astronom, iktisatçı, tarihçi, matematikçi, sosyal bilimci ve İslam bilginidir bir zattır. Gerçek ismi Abdurrahman b. Muhammed b. Ebu Bekr Muhammed b. Hasan’dır.
İbni Haldun, Ramazanı şerif ayında 1332 yılında Tunus’ta, nesli sahabelerden Vâil b. Hacer’e uzanan, Arap bir ailede dünyaya geldi. Soyu Yemen kabilelerinden Hadramut’a kadar uzanmaktadır. Dedelerinden, ilk olarak Halid b. Osman, Endülüs’teki Karmuna’ya hicret etti. Endülüs halkının âdeti olarak Halid olan ismine u ve n harfleri eklenerek ismi Haldun’a dönüştü. İbn Haldun’un yaşamı çok iyi şekilde belgelenmiş ve öz geçmişini İbni Ḫaldun wa-riḥlatu-hu ġarban wa-sarqan isminde anlatan bu kitap 1951 yılında Kahire’de Muhammed ibn-Tawit at-Tanji tarafından yayınlanmıştır.
İbni Haldun banu chaldun isminde asil soylu bir aileden, birkaç kuşak Carmona ve Sevilla, Endülüs’ de yaşamışlardır. Zaten Haldun aile ismi kökeni öncülleri Halid’ten gelir. Öz geçmişinde İbn Haldun, kökeninin İslam Peygamberi Muhammed Mustafa sav. Zamanında Arap-yemen kabilelerinden Hadramut’a kadar uzandığından ve ailesinin İslami fetih başlarında İspanya’ya geldiğinden bahseder. Ailesi o zamanlarda kuzey Afrika’da en iyi öğretmenlerden hocalardan eğitim almasını sağlamıştır. Babası fakih idi ve kendini fıkıh ile edebiyata adamıştı. İbni Haldun, Tunus’ta Kur’an-ı Kerim ezberleyerek ve tecvit öğrenerek yetişti. Aynı zamanda babasından Arapça ilimleri, İslam hukuku ve Arapça dersleri aldı. Babası, İbn Haldun’un dönemindeki en iyi âlimlerden ders almasına özen gösterdi.
Kaynak:http://www.akliselim.net/

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

  • Aradığınız yazı bulunamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir