Havacılığa Hayranlık Duymamak Elde Değil

Değerli takipçilerimiz, uzun süredir yaşam kategorisinde yazmıyorduk. Türkiye’deki havacılık gelişimine tanık oluyoruz son yıllarda. Sektör o kadar pahalı ve havalı ki, gözden kaçması imkansız. Yerli havayolu şirketlerindeki önemli büyüme gibi umarız yerli üretim helikopterlerimiz, uçak ve İHA’larımız ihracaat pastasından yakın gelecekte önemli bir pay alır, zira ülke ekonomisine katkısının büyük olacağı kesin…

Havacılığa ilgi duyanlar bilir, pilot olmak havacılık ile özdeşleşmiştir. Tabi havacılık sadece pilotlukla sınırlı değil. Kabin memuru, uçak teknisyeni, dispatcher, Hava trafik kontrolörlüğü, load master ve tabi yerde destek veren personel. Hepsinin ayrı bir havası var. Hepimiz zaman zaman havacılıkla ilgili nette araştırma yapıyoruzdur. Merak edip pilot eğitimlerini araştırdım.

Kabaca bir şeyler biliyorduk  tabi ama pilot olmanın bu kadar zor olduğunu, ve ciddi bir harcama gerektirdiğini, işin bu boyutlarda olduğunu görünce şaşırmamak elde değil. (Buyrun inceleyin : nasıl pilot olunur )

Güncel kurla cebinizde 250.000 TL olmadan havayolu pilotu olmak oldukça zor. Eğitimin zorluğu da üzerine binince sanırım pilotlar gerçekten sakin ve sabırlı insanlar. Bu harcamaları okuyunca, peki bu kadar harcayan bir pilot ne kadar kazanacak diye merak ettim. Tahmin edersinizki ortalamanın çok üstünde kazanabildikleri gibi herhangi bir işle uğraşanların da kazabileceği maaşlar ile çalışan pilotlar da var. (Buyrun; 2017 pilot maaşları )

Sonra havacılık sektöründeki diğer mesleklere göz atıp onların ne kazandığına baktım. Pilotlardaki gibi değişken bir maaş skalaları var ama tabi pilotlara göre daha az alıyorlar. En yakın maaş alanlar hava trafik kontrolörleri sanırım. O da ciddi vir eğitimden geçmesi gerekiyor, çünkü hem havada hem de yerdeki uçakların emniyetinden onlar sorumlu. Onların yapacağı bir hata bir çok cana mal olabilir.

Kısacası havacılık sektöründeki maaşlar genellikle işle ilgili risk faktörü, eğitim ücretleri ve şirketle doğru orantılı. Kendinize ne kadar yatırım yapabiliyorsanız karşılığını bu sektörde alabiliyorsunuz. Ancak sadece maaşlar değil tabi konu burada. Aldığınız sorumluluk da büyük, ama haz ve heyecan daha büyük olsa gerek.

Şunu bir kez daha belirteyimki bu araştırma sonrası havacılık sektöründe çalışanlara saygım daha da arttı. Her türlü güzel şeyi hakettiklerini düşünüyorum. Zira onlar uçağımızı kullanan şoförler, servis yapan garsonlar değiller. Muazzam eğitimlerden geçmiş seçkin kişiler. İşlerinde başarılı olmalarını dilemekten başka söz düşmüyor.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

  • Aradığınız yazı bulunamadı.
Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir