Hangi Otomobili Almalı

otomobil seçimiST bu kez otomobil almanıza kılavuzluk ediyor. Hangi otomobili almalıyım sorusunu muhtemelen kafanızda soruyorsunuz. Ancak doğru soru şu olmalıdır :

1. Aşama

Ben ne istiyorum ?

Seçenekler : a) performans b) konfor c) düşük fiyat

Öncelikle bu soruyu cevapladıktan sonra, ne tarz bir araba alacaksınız onu kararlaştırmak lazım. Polo – fieasta gibi küçük otomobil sınıfı mı ? Golf – Astra gibi orta sınıf mı ? Yoksa CRV – Toureg gibi üst sınıf mı ?

Genellikle cevaplar orta sınıf olduğu için bu sınıfın sıfır otomobil fiyatlarını inceleyeceğiz. Fiyat aralıkları,  yakıt tipine , motor hacmine,  düz – otomatik vites tipine ve iç – dış donanımsal özelliklere göre belirlenir. Bu sebeple ilk sorudaki cevabınızı tekrar gözden geçirerek karar vermeniz gerekir. Çünkü isteyeceğiniz büyük motor, dizel yakıt, otomatik vites ve donanımsal özellikler , istediğiniz otomobilin fiyatını belirleyecektir.

 

Sıfır otomobil Fiyat Listesi 2013

Volswagen Golf   

Fiyat aralığı = 44.200 – 63.000 TL

Yeni Opel Astra HB

Fiyat aralığı = 41.240 – 61.440

Yeni Megane HB

Fiyat aralığı = 38.500 – 63.500

Hyundai Accent Blue

38.400 TL’den başlayan fiyatlar

Ford Focus 

Fiyat aralığı : 46.250 – 59.375

Yeni Honda Civic HB

Fiyat Aralığı : 48.900 – 64.000

Chevrolet Cruz

Sedan 38.000 HB 35.000 TL den başlayan fiyatlar

2. Aşama

Fiyatlardan anlaşılacağı gibi aslında sanılanın aksine markalar arasında aynı sınıf otomobillerde çok büyük farklar görülmemektedir. Doğal olarak şimdi istediğiniz özellikleri karar verdiğinizi varsayarsak, şimdi düşüneceğiniz ikinci aşamada, aynı yakıt ve vites tipindeki markaların fabrika yakıt akış verilerini gözden geçirmek. Bunu da hallettikten sonra üçüncü aşamaya geçin.

3. Aşama

Değerlendirdiniz ve şimdi 2 yada 3 otomobil arasında kaldınız. Bu aşamada sıra araç idame kararınıza kaldı. Ne demek araç idamesi ?

Araç idamesi : Bir aracı kullandığınız süre boyunca bakım, yedek parça, vergi kriterlerinin değerlendirmesidir. Artık bu noktada yine iki araç arasında kaldıysanız,  tavsiye olarak tasarımı sizi daha çok çekeni seçmenizdir. Hayırlı olsun , kazasız sürüşler.

 

 

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:,

Hangi Otomobili Almalı için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. ÇİLEK TRANSFER  yorumladı. 19:35 - 22 / 03 / 2016:

    Citroen elysee bagaj hacmi bir çok araçtan daha iyi bu durumda ilgi çekeceğine inanıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir