Kasım ayında yazdığımız Google pagerank güncellemesi hakkındaki tahminlerimiz kısmen gerçekleşti. Ocak ayında beklediğimiz Pagerank güncellemesi 5 Aralık itibari ile yapılmış bulunuyor.

google aralık pagerank güncellemesiAralık 2013 Google Pagerank güncellemesini incelediğimiz zaman Google’ın bu kez hakeden siteleri pas geçmeden derecelendirdiğini görüyoruz. Öyleki kopya içerikli siteler bu kez büyük oranda sand box veya sıfır pagerank ile cezalandırıldı. Sand boxa gitmeyen fakat pageranki düşürülen site sahiplerine içeriklerini tekrar gözden geçirmelerini, site içi SEO optimizasyonunu sağlamalarını öneriyoruz. 20 adet anahtar kelime yükü ile her kelimede üst sıralarda bulunmak mümkün değil. Mümkünse siteye en uygun ve en fazla aratılabilecek kelime öbeğini hedef kelime olarak seçerek uygun yoğunlukta kullanmanız gerekiyor, aksi halde Don Kişot gibi yel değirmenlerine saldırmaya devam edeceğiz.

Bir diğer önemli konu ise artık backlink ve link alımlarını nicelik değil nitelik olarak değerlendirmek gerekiyor. Tanıtım yazısı ile reklam yapmak ise farklı bir boyut kazandı. Tanıtım yazılarını siz veriyorsunuz ve içinde hedef kelimenize link geçiyor. Bunun yerine  hedef kelimenizde yazılmış yıllanmış bir yazıyı bularak, ilgili siteyle irtibata geçip bahse konu yazıda geçen hedef kelimelerinize link almanız size çok daha fazla fayda sağlayacaktır.

Böylece 2013 yılında 2. Google pagerank güncellemesini de atlatmış bulunuyoruz. İyi pagerank alanlara daha iyisini, derecelendirmeleri düşürülenlere ise bir sonraki pagerank güncellemesinde başarışar dileyerek, bir sonraki tahmin yazısında buluşmayı ümit ediyoruz.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu: