Google Pagerank Bitti mi?

Reklamlar şekil değiştirdi…

Google’ın Pagerank değerini yapılan link ticareti nedeni ile halka kapatması, link sektöründe farklı arayışların ortaya çıkmasına neden oldu. Pagerank değerine sahip sitelerin link satışı ile başka bir siteye link vermesi Google pagerank değerinde etkili yollardan biriydi. Satılan linklerin fiyatı ise link veren sitenin pagerank değeri ile doğru orantılıydı. Ancak bu alımlar renk değiştirdi. Renk değiştirdi tabiri daha uygun olacaktır çünkü satışlar bitmedi sadece şekil değiştirdi.

Footer link bitti…

Önceleri webmasterlar pagerank değeri yüksek olan ve kendi konusuna yakın olan websitelerinden footer link satın alırdı. Bu alımlar genellikle Google’ın pagerank güncellemesi yapacağı tarihlere 1-2 ay kala olurdu. 3 veya 6 aylık footer link alımları en çok tercih edilen süreler ve link alma biçimiydi. Böylece hem Google’ın pagerank güncelleme tarihlerini kapsamış oluyor, hem de ilgili sitenin her sayfası altından link almış oluyordunuz. Fakat şu anda güncellemer halka kapalı ve ne sıklıkla güncelleniyor belli değil.

Tanıtım yazısı adı altında link almak…

Tanıtım yazısı ismi verilen bu uygulamada webmaster kendisine göre uygun bir siteden yazı eklemesini isteyerek bu yazıda ilgili linkleri yerleştiriyor. Tanıtım yazısı footer linkin aksine süresiz alınabiliyor ve çok daha ucuza geliyor. Bu sebeple webmasterların 2014 yılından itibaren en çok tercih ettiği yöntem bu oldu. Ancak tanıtım yazısı almak Google gözünde değer kazanmak manası taşımıyor. Bu yazıların tamamen ticari amaçla yayımlandığı anlaşıldığında Google tarafından aramalardan siliniyor, başka bir deyişle çöpe atılıyorsunuz. Tanıtım yazısı almak kötü bir uygulama değil, ancak alırkende doğal görünmeye dikkat etmek gerekiyor. Sanki bu yazı yayımlanan site tarafından herhangi bir yazı gibi eklenmiş olmalı ve sırıtmamalı. Kelime altına link vermek yerine yazı sonuna sitenizin açık bir linkini eklemek, ve anahtar kelimelerinizi koyu yazmak Google’ın sitenizin konusu ile sizi bağdaştırması için yeterli bir donedir. İllaki bu kelimelere link vermek gerekmez. Google sanılandan çok daha zeki, bunu tartışmaya gerek yok.

Banner reklam önem kazandı…

Banner reklam webmasterların çok tercih etmediği bir uygulama. Oysa banner reklam tanıtım yazısı aksine görselliği ile aynı zamanda sitenize hit katkısı da sağlayabilir. Banner altına title ile vermiş olduğunuz anahtar kelime donesi, aynı zamanda sitenizin linki ile özdeşleşmektedir. Yani banner reklam sayesinde hem link hem de hit almış oluyorsunuz. Banner reklam kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken link alma biçimidir.

Doğal yayımlanmış bir tanıtım yazısı ve banner reklamlarla desteklenmiş kaliteli içeriğe sahip bir websitesi kısa sürede arama motorlarında üst sıralara gelecektir. Who is backlink, forum tanıtım vb. yolların artık pek tutmadığı yeni arama motoru anlayışında, bu iki done ile desteklenmiş ve kaliteli içerikler ile donatılmış güncel bir websitesi hedefine ulaşmış demektir.

Trustflow efsanesi

Pagerank değerinin kaybolması ile çeşitli efsaneler de doğal olarak türedi. Trustflow aslında Majestic’in ürettiği bir algoritma. Majestic, sitenizin trustflow değerini trustflow değeri yüksek sitelerden aldığınız linklere bağlıyor. Peki Google gözünde bir değeri var mıdır? Tabiki yok. Ancak referans olarak kabul edilir mi, tartışılır. Çünkü Trustflow değerini eskiden Google pagerank değerini yükseltmeye çalışırken aldığınız linkler gibi yükseltebilirsiniz. Ancak unutmayınızki bu değer Google tarafından baz alınmayan basit bir referans.

Tabi bahsedilenler kişisel görüşler olmakla beraber her yöntemi deneme yanıma yolu ile test etmek gerekir. Ancak hedef Google sıralamalarında üst sıralara yükselmek ise, onun gibi düşünmek daha doğru olacaktır. Ekleme veya eleştirileriniz var ise aşağıdan yorum yaparak fikirlerinizi iletebilirsiniz.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:, , , ,

Google Pagerank Bitti mi? için yapılan yorumlar : 2 Yorum yapıldı


  1. Webmaster Forumu  yorumladı. 02:20 - 05 / 01 / 2016:

    Teşekkürler inşallah googledaki sitelerimiz etkilenmez.

  2. Abdullah Mete  yorumladı. 17:08 - 07 / 02 / 2016:

    Google, algoritmasını sürekli güncelliyor. Öyle ki, şu an arama motoru neredeyse bir kullanıcı gibi geziyor web sitelerinde. Buna rağmen, Eskisi kadar olmasa da Pagerank’e yine de bağlı kalacağını düşünüyorum. Öyle kestirip atılacak kadar basit değil bence bu sistem

  3. Volkan  yorumladı. 21:40 - 14 / 11 / 2018:

    Peki hocam banner alınacak site infosu olsa yeter mi yoksa moz alexa news kayıtları iyi olması şart mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir