En Çok Satan Laptop Markaları 2017

2017 yılını geride bırakmak üzereyken, en çok satan laptop markaları ve pazar paylarını mercek altına aldık. Son 10 yılda artan akıllı telefon ve tablet kullanımı nedeni ile düşüşe geçen laptop satışları ve laptop fiyatları bu yılda aşağı trendini sürdürdü.

2017 laptop satışları 2016 yılına göre yaklaşık %5 daraldı. Satışlarda yaşanan bu daralma laptop fiyatları açısından da aynı sonucu hazırladı. Satışları daralan ünlü markalar, fiyatları aşağı çekerken, ortalama bir laptop fiyatı dolar bazında %5 gerileyerek 514 $ a kadar geriledi. 2017 en çok satan laptop markaları listemize geçmeden önce pazardaki akıllı telefon ve diğer istatistikleri biraz inceleyelim.

Akıllı Telefon marketinde Samsung Lider

Herkesin düşüncesi aksine dünya genelindeki akıllı telefon satışlarında Apple değil, Samsung lider. Apple, Samsung’un domine ettiği dünyanın en yüksek nüfuslu Asya kıtasında ciddi bir farkla Samsung’un gerisinde. Samsung’un akıllı telefon pazar payı 2017 yılında %20.7 , Apple’ın ise %13.7 olarak gerçekleşti. Tüm dünyada internet kullanımının %49’u Asya kıtasından gerçekleşiyor. Bu açıdan bakıldığında Samsung Asya kıtasını elinde tuttuğu sürece Apple’a pek şans tanımayacak gibi. En çok satan akıllı telefon model bazında ise Apple ürünü iPhone 7 oldu. Samsung ve Apple’ı en çok satan akıllı telefon pazarında %9 ile son yılların hızlı yükselen markası Huawei takip etti.

İnternet Kullanımında Mobil Devir

10 yıl geriye dönüldüğünde, akıllı telefon veya tabletten internet erişimi hemen hemen sıfırdı. Ancak akıllı telefon ve tablet kullanımının artması ile 2017 yılında internet kullanımının %55’i mobil olarak gerçekleşti. Sadece 3 yıl önce bu oran %40 civarındaydı. Bu temel istatistiğe bakıldığında Pc ve Laptop satışları son 3 yılda neden ciddi bir şekilde gerilediğinin ipuçlarını yakalamış oluyoruz. Dünyanın en çok satan markaları bu durum karşısında laptop fiyatları değerlendirmesi yaparak fiyatları her yıl dolar bazında daha da aşağıya çekiyor ancak satışların azalmasını durduramıyorlar.

Dünyanın En Çok Satan Laptop Markaları 2017 TOP 10 Listesi

Son üç yıldır olduğu gibi bu yılda laptop pazarında Lenovo ve HP markalarının kıyasıya rekabetine tanık olduk. İlk çeyrekte burun farkıyla liderliği elinde bulunduran HP, 2017 sonunda liderliği Lenovo’ya bıraktı. İşte en çok satan laptop markaları

1.LENOVO :

Lenovo başlattığı kampanyalar, makul fiyat ve bu fiyattan alınabilecek en iyi kullanıcı deneyimlerini sunmaya yine devam ederek 2017 yılında en çok satan laptop markası oldu. Tabi Çin menşeili olması ve Çin laptop pazarını domine etmesi de en büyük etken olarak gözden kaçırılmamalı. Çünkü ana üssünün nüfusu neredeyse 2 milyar. Lenovo’nun laptop pazar payı 2017 sonunda %22.8 olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Her ne kadar HP’nin bir çok kaynakta Lenovo’nun önünde gittiği söylense de, bu yılı Lenovo’nun önde kapatması muhtemel.

2.HP (Hewlett – Packard ) :

ABD’nin ve tüm dünyanın en güvenilir laptop markası olarak gösterdiği HP, Lenovo’nun hızlı çıkışı ve fiyat rekabeti sebebi ile liderlik konusunda epey uğraşlar verse de Lenovo’yu bu yıl geçmeyi başaramadı. HP’nin Lenovo ile rekabet edebilmesinin en önemli sebebi ise halen Çin’de önemli bir pazar payına sahip olabilmesi. HP’nin 2017 yılındaki tahmini pazar payı ise %21.2 .

3.DELL :

Gelmiş geçmiş en güvenilir laptop markalarından biri olan DELL, marka bilinirliği ve kullanıcı memnuniyetini koruyarak kendisi mutlaka en çok satan laptop markaları listesinde yer bulmayı başarıyor. DELL’in bu yıl laptop pazarından %15 civarında bir pay alması bekleniyor.

4.APPLE :

Apple çıkış yılından bu yana Samsung arkasında dünyanın en çok satan akıllı telefonları pazarında ikinci konumda olsa da, laptop pazarında aynı başarıyı tıpkı Samsung gibi yakalayamadı. Ancak Apple, laptop pazarında bu yıl yine ilk beşteki yerini koruyarak iddialı olduğunu gösterdi. Apple’ın bu yılki pazar payının %9.5 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

5.ASUS : 

Tablet ve akıllı telefon pazarında orta halli bir politika güden ASUS, laptop pazarındaki konumunu korumaya devam ediyor. ASUS bu yıl Apple ile oldukça çekişti. Tahmini pazar payının Apple’a çok yakın bir rakam (%9.3 – %9.5) olacağı düşünülüyor.

6.ACER :

Acer şirket politikası da ASUS’u andıran bir yönde devam ediyor. En çok satan laptop markaları arasında bulunan Acer, maalesef bu devamlılığını tablet veya akıllı telefon kulvarında sağlayamadı. Acer’ın bu yıl gerçekleşmesi beklenen pazar payının %7.5 civarında olması bekleniyor.

7.SAMSUNG :

Malum akıllı telefon pazarında bir dünya lideri olan Koreli Samsung’un, en çok satan laptop markaları arasına girememesi şaşırtıcı olurdu. Samsung, bu kulvarda her ne kadar hırslı gözükmese de, dostlar alışverişte görsün tarzıyla TOP 10 en çok satan laptop markaları arasında yerini alıyor. Şirketin muhtemel pazar payı %4.5 .

8.TOSHIBA :

japonya’nın 3 büyük teknoloji devi en çok satan laptop markaları listesinde 8,9 ve 10’uncu sırayı paylaşacak. Toshiba %3.9 – %4 arasında gerçekleşmesi beklenen pazar payı ile 8’inci sırada.

9.PANASONIC:

Japonların ikincisi ve genel klasmanda 9’uncu sırada yer alan Panasonic şirketinin muhtemel 2017 laptop pazar payı %3 olması bekleniyor.

10.SONY :

Bir zamanların vazgeçilmez elektronik devi Sony, Son anda listeye 10’uncu sıradan girmeyi başarıyor. Sony şirketinin pazar payı laptop kulvarında bu yıl %2 – %2.1 arasında gerçekleşecek.

En Çok Satılan laptop modelleri 2017

En çok satan laptop markalarının dünyanın e-ticaret devi Amazon’da en çok satılan laptop modelleri aşağıdaki gibi listeleniyor. Özellikle Acer’ın en çok satılan laptop modelleri arasında oldukça fazla modeli var. Peki hangi markanın hangi modeli en çok satıyor ve fiyatı nedir ? İşte liste…

 1. ACER Aspire E 15 E5-575-33BM 15.6-Inch FHD Notebook   Fiyat: 350 $
 2. SAMSUNG Chromebook 3, 11.6″   Fiyat: 200 $
 3. HP Stream Laptop PC – 14″ HD           Fiyat: 190 $
 4. ASUS Chromebook C202SA-YS02 11.6″   Fiyat: 260 $
 5. APPLE MacBook Air 13.3-Inch Laptop Fiyat: 900 $
 6. DELL Inspiron i3162-0003BLU 11.6″ HD Laptop  Fiyat: 190 $
 7. LENOVO Yoga 710 2-in-1 11.6″ FHD IPS Fiyat: 430 $

Peki Türkiye’de en çok hangi model satılıyor? Bunun için çeşitli platformları kontrol edebiliriz. Ama sadece elektronik eşya satışına odaklanan Teknosa’ya göz atmakta fayda var.Amazona göre en çok satılan laptop modelleri ve en ucuz laptop fiyatları yukarıdaki tabloya göre oluştu. Tabi Amazon benzeri e-ticaret platformlarında ufak tefek değişkenlikler olsa da, hemen hemen her platformda bu modeller en çok satan laptoplar arasında yer alıyor.

Edit: Diğer E-ticaret devi E-bay’in En çok satan laptop modelleri eklendi.

 1. Lenovo IdeaPad Yoga 13
 2. HP Sleekbook 14-b120dx
 3. ASUS VivoBook X202E-DH31T
 4. Dell Inspiron 17-3721
 5. Acer C7
 6. Lenovo ThinkPad X1 Carbon
 7. ASUS Zenbook Prime UX31A
 8. Apple MacBook Pro

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:, , , , , , , , , , , , ,

En Çok Satan Laptop Markaları 2017 için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


 1. immortal  yorumladı. 23:48 - 18 / 12 / 2017:

  hocam cok tesekkur ederim cok sagolun epey faydalandik ama turkiyeye uygun laptop modellerini de ekler misiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir