En Çok Hangi Tarayıcı Kullanılıyor ?

En çok kullanılan internet tarayıcıları sıralaması 2015

Geçtiğimiz yıl en çok tercih edilen tarayıcı tahmin ettiğiniz gibi Google Chrome oldu. Her 3 kullanıcıdan 1’i Google Chrome tercih ediyor. En çok kullanılan tarayıcı listesindeki sıralama aşağıdaki gibi :

  1. Google Chrome : %34.7
  2. Internet Explorer : %28.3 ( Versiyonlara göre dağılımı ; 11.0 : %14.8, 9.0 : %5.5 , 8.0 : %3.3 , 10.0 : %3.0 , Diğer: %2 )
  3. Safari : %20.3
  4. Firefox : %11
  5. Android Browser : %3.3
  6. Diğer : %2.3

Google Chrome’dan sonra en fazla tercih edilen tarayıcı Internet Explorer olurken, 3 ve 4. sıralardaki tarayıcılar sürpriz olarak gerçekleşti. Safari %20.3 ile %11 kullanım oranına sahip Firefox’un önünde 3. sırada yer aldı. Cihaz bazında bakıldığında ise durum açıkça ortada :

  1. Masaüstü : %67.5
  2. Mobil : %24.9
  3. Tablet : %7.6

Yukarıdaki sıralamaya bakıldığında, Safarinin mobil ve tablet kullanıcıs olan %32.5’luk kesimin %20.3’lük bölümü domine ettiği görülüyor. Böylece mobil kullanımda Apple’ın halen 1. tercih olduğunu söyleyebiliriz.

 

Internet Explorer tarayıcısına bakıldığında ise kendi içerisindeki en yüksek kullanım oranı beklendiği gibi %14.8 ile Internet Explorer 11.0 oldu. Hemen arkasından %5.5 ile Internet Explorer 9.0, onu takip eden 3. sırada ise %3.3  ile Internet Explorer 8.0 bulunuyor.

Webmasterlar açısından bakıldığında, websitelerinin Google Chrome ve Safari’ye hitap edecek şekilde kodlanması daha doğru bir yöntem olacaktır. Tabi Safari için mobil tema mutlaka bulunmalı. Sadece masaüstü kullanımı düşünülen websitesi başarılı olmayacaktır.

Websiteniz belirli  bir noktaya geldikten sonra istatistikleri kontrol ederek kendi gözünüzle de mobil kullanımın ne kadar önemli olduğunu görmüş olacaksınız. Hemen hemen masaüstü ve mobil girişler eşitlenmiş, hatta mobil kullanımın önümüzdeki günlerde masaüstü kullanımın önüne geçebileceğinin tahmin edilmesi çok da zor değildir. Bu yüzden websiteniz mutlaka mobil uyumlu olmalıdır. Google sıralamalarda mobil uyumlu websitelerine tabiri caizse torpil yapmaktadır. Tabi bu kalitesiz ve kopya içerikler için geçerli değildir. Mevcut ziyaretçi sayınızı artırmak için mutlaka mobil uyumlu bir eklenti veya temayı websitenize entegre etmelisiniz. WordPress kullanıcıları için WordPress mobil tema ve eklentileri yazımızı mutlaka okuyunuz.

 

 

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir