Alkolden ehliyetimi kaptırdım, nasıl geri alırım ?

Bu yazıyı okuyorsanız öncelikle geçmiş olsun. Ehliyetinizi ilk, ikinci ve üçüncü kez kaptırmanıza göre geri almada ufak tefek değişiklikler oluyor. İlk defa alkolden ehliyetinizi kaptırdıysanız aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

  1. İlk kez alkolden ehliyetinizi kaptırdıysanız, 6 ay ehliyetinize el konur, bu süreyi beklemelisiniz.
  2. 6 aylık ceza sürenizin bitiminden sonra veya bitmeden önce 2017 yılı için ilk ehliyet kaptırmada 800 TL cezanızı yatırmış olmanız lazım. 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız bu tutarda indirim yapılır.
  3. Ehliyetinizi almak için Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü‘ne gitmeden önce bağlı olduğunuz vergi dairesinden “9085” kodlu “Trafik ceza borcu yoktur” belgesini almalısınız. Bu işlem eğer herhangi bir hata yapılmadıysa 1 dakika bile sürmez. Fakat çok karşılaşılan durumlardan biri, emniyet tarafından ceza işleminin başka bir plakaya yazılarak sisteme işlenmesidir. Bu durumda vergi dairenizden rica ederek ödediğiniz borcun makbuz seri numarası ile TC kimlik numaranızı birleştirerek, tekrar emniyet – vergi idaresi – emniyet mekiği yapmamanız için borcu yoktur belgesini alabilirsiniz. Fakat Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne gittiğinizde mutlaka durumu izah ederek sistemdeki plaka numaranızı düzelttirin. Aksi takdirde işlenen plaka sahibinin üzerinde ceza durmaya devam eder.
  4. Trafik cezası borcu yoktur belgesini aldıktan sonra, İlinizde birden fazla Trafik Denetleme Şubesi varsa, ehliyetinizin hangisinde olduğunu araştırın. Ehliyetinizi kaptırdığınız bölgeye göre sürücü belgeniz tutulmaktadır. İkametgah adresinize göre tutulduğunu düşünmeyiniz. Ehliyetinizin hangi şubede olduğunu öğrenmek için internetten bulunduğunuz ilin Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü numarasını bularak mutlaka ehliyetinizin orada olup olmadığını teyit edin. Aksi halde şubeler arası gidip gelmek sizi yoracaktır. İnternette kolayca bu şubelerin iletişim numarasını bulabilirsiniz. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne gittikten sonra ilgili polis memuruna borcu yoktur belgesini teslim ediyorsunuz. Tabi yanınızda geçerli bir nüfus cüzdanınızın da bulunması gerekir. Daha sonra tutanak karşılığında ehliyetinizi teslim alıyorsunuz, geçmiş olsun.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

  • Aradığınız yazı bulunamadı.