Edevlet Sistemi Duyuruları

e devlet sgk sorgulama sisteminde yapılan duyurulardan öğrenildiği üzere, genel sağlık sigortası için yapılan değişiklikler ve belirlenen kurallar yayınlanmış. Ülkemizde yaşayan vatandaşlar için zorunlu olan ve prim ödeme şartıyla hayatı güvenceye alan genel sağlık sigortasının prim ücretlerinin neye göre belirleneceği tespit edildi.
Öncelikle gelir tespiti denilen uygulamaya vatandaşların başvurması gerekecek. Gelir tespiti, sigortasız işsizler, yeşil kart sahipleri ve diğer birkaç grubu kapsamaktadır. Bu kişilerin gelir tespiti için ikamet ettikleri yerde ki sosyal dayanışma vakfına başvurmaları gerekmektedir. Yapılan gelir tespitine göre prim ödemeyecek gruplar belirlenecektir. Bunun haricinde herkes GSS prim ücretini ödemek zorundadır.

E-devlet sistemi ile , yasal işlemler ve özellikle sabıka kaydı sorgulama işlemleri devlet hizmetlerini yerine getirmek kolaylaşmıştır. E-devlet sisteminin diğer bir kolu olan edevlet kapısı vatandaşlara birçok kolaylık getirmektedir. Kamu hizmetlerine erişim, ödeme işlemlerini kolaylaştırma gibi birçok konuda yarar sağlar. GSS (Genel sağlık sigortası) vatandaşların sağlık ve gelecek güvenceleri açısından çok önemli bir kurumdur. Genel sağlık sigorta sistemi 2012 yılında başlamıştır. Gss kapsamında sayılacak insanlar devlet tarafından belirlenmiştir. Bir veya birden fazla işte çalışanlar, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, sigortalı olmayan veya sigortalık statüsü sona erenler gibi birçok insanı kapsayan bir sistemdir. Aile bütçesine göre belirlenen bir prim ücreti tespit edilmiştir. Gss için ödenmesi gereken prim ödenmediği takdirde, gss borç olarak sayacak ve artacaktır.

Gss prim ücretinin ödenmesi zorunludur. Gss prim ücretinin ödenmesi ne kadar gecikirse, gecikme zammı ve gecikme cezası alması kuvvetle muhtemeldir. Prim ücretinin gecikmesi sonucu oluşan borcun gittikçe artmaması için kısa zamanda ödenmesi gerekmektedir. Borç tutarını öğrenmek için, sigorta kurumuna başvurmak da bir yöntem olabilir. E-devlet sistemi ileöğrenilmek istenirse. Gss tescil kaydı öğrenilmeli, gss borç sorgulama ve gss borç ödeme adımları izlenmelidir.

 

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:

Edevlet Sistemi Duyuruları için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Sercan  yorumladı. 12:03 - 02 / 09 / 2015:

    Faydalı paylaşım için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir