Dünya Casusluk Tarihi

casus yazılımDünya Casusluk Tarihi

Geçmişte olsa, casusluk denildiğinde akla telefon görüşmelerinin haberiniz dışında dinlenmesi ya da herhangi birinin sesinizi ya da videonuzu kaydetmesi akla geliyordu. Şimdi casusluk da teknolojiye boyun eğdi.

Günümüzde çokça rastlanılan bir kavramdır casus yazılımCasus yazılım, kullanıcının bilgisi ve izni dışında hakkında bilgi toplanması, bilgisayarına erişim sağlaması ve bilgisayarında yaptığı kişisel ve kurumsal işleri haber vermeksizin takip etmesini sağlayan programlara denilmektedir.

Bilgisayarınızda herhangi bir casus programının olduğu konusunda ne zaman şüphelenmelisiniz?

  • Eğer bilgisayarınız ansızın kilitleniyor ise,
  • Web tarayıcınızda ana sayfada gelen web adresi sizin isteğiniz dışında değişmiş ise ve normal yollarla ana sayfanızı değiştiremiyorsanız bilgisayarınızda bir casus yazılım olabilir. İnternete bağlı olmadığınız zamanlarda bilgisayarınızda reklam pencereleri açılıyor ise ve normalde uzun sürmeyen işlemler daha uzun sürüyor ise; mutlaka casus yazılım bulan yazılımlardan kullanmanızı öneririz.

Casus yazılımlar, internetten indirdiğiniz bir yazılımın yanında sizin haberiniz olmadan da yüklenebilir blgisayarınıza. Bazı casus yazılımlar ise girdiğiniz bir siteden direk bilgisayarınıza yazılımın indirilmesi ve yüklenmesi ile gelir bilgisayarınıza.

Detaylı düşünülmediğinde aslında çok da önemli görülmeyen casus yazılımlar, kişiler ve kuruluşlar için büyük riskler teşkil etmektedir. Özellikle kredi kartınız ya da banka hesabınız ile internet üzerinden işlem yapıyor iseniz, bu risk çok daha fazla olacaktır. Sosyal paylaşım sitelerine bağlanırken kullandığınız şifreleriniz, bilgisayarınızda hazırladığınız  özel bir dosya ya da proje de casus yazılımların tehditi altındadır.

Telefonlarda bu tür yazılımlardan nasibini almıştır. Spybubble uygulaması ile istediğiniz kişinin telefonunun hareketlerini canlı olarak tespit edebilirsiniz. Bunlar ;

  • Yer tespiti
  • Konuşma dinleme
  • Email okuma
  • SMS okuma
  • İnternet aktivitesi
  • Messenger yazışmalarını görebilme

Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir