Cms nedir?

cmsİnternet kullanımı yaygınlaştıkça, yeni kavramlarda ardı ardına kullanılmaya başlanmaktadır. İşte bunlardan birisi olan CMS ifadesi de popüler ifadelerden birisidir.  Özet olarak CMS, internet sitelerinin yönetilmesi için gerekli olan bir yazılım türüdür.  Her sitenin arka planında mutlaka bir yazılım sistemi vardır.

WordPress ve joomla bu yazılımların içlerindeki en yaygın olarak tercih edilen yazılımlardandır. Bunun sebebi ücretsiz olarak hizmet vermesi ve birçok eklenti ve temayla da kullanım desteği sağlamasıdır.

Bu iki yazılım arasındaki farka gelince,  WordPress ’in çok daha yaygın olarak tercih edildiğini ilk başta söyleyebiliriz. Bu kadar yaygın tercih edilen bir yazılımında arka planındaki destek ekibi de doğal olarak bir o kadar güçlü olacaktır. Ayrıca önceden kısaca belirttiğimiz gibi tema ve eklentiler olarak da üretilebilen bir sistemi vardır.  Bu özellikleri ile çok daha önce site kurma işini yapmamış olan birisi bile, rahatlıkla sitesini yönetebilmektedir.

Joomla ise, wordpress den çok daha zor bir sisteme sahiptir. Joomla ’yı tercih etmek isteyen biri en azından PHP dilini iyi bilmesi gereklidir. Ortaya iyi bir iş çıkarmak için bu dilin bilinmesi şarttır. Çok kapsamlı bir site inşa etmek isteyen kişiler için joomla tabi ki uygundur. Fakat bir blog veya haber sitesi gibi tarzda siteler için joomla çok da tercih edilen bir yazılım değildir. Bu yazılımın işlevsel olmasını sağlayan önemli eklentileri vardır ve bunların bilinmesi gerekir. Bu kodlama sistemleri ise oldukça ağırdır. Bu da WordPress karşısında joomla ’ya dezavantaj sağlar.



Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

  • Aradığınız yazı bulunamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir