Blöf nasıl oynanır?

blöfBlöf oyununu tanıma:
Blöf oyunu, mantık ve strateji gerektiren bir iskambil oyunudur.52’lik bir deste ile en az üç kişi ile oynanabildiği gibi, altı ve daha yüksek oyuncu sayısı ile iki deste kullanılarak oynanır. Adından da anlaşılacağı gibi, iyi blöf yapan kazanır.

Blöf oyununa başlama:

Bu oyunda amaç, eldeki kartları rakip oyunculardan erken bitirmektir. Dağıtıcı, oyunculara sırasıyla tek tek kartları dağıtarak oyunu başlatır. Son kartı da ortaya kapalı şekilde koyar. Rakip oyunculara göstermeden ortadaki karta bakar ve kimseye göstermeden yeniden kapatır. Sırası gelen oyuncuya yerdeki kartın ne olduğunu söyler.  Fakat rakip oyuncu bu kartın gerçekten o olup olmadığına inanmakta serbesttir.
Örneğin; Ortaya kart atıldı. Dağıtıcı bu kartın sinek papaz olduğunu söyledi. Rakip oyuncu bunun doğruluğuna inanmadı ve kartı açtıysa, yerdeki kartı almak zorundadır. Eğer yerdeki kartın blöf olduğuna inanılırsa ve gerçekten de blöfse, kartı atan oyuncu kartını yerden geri almalıdır.
Rakip oyunculara sunduğunuz taktiklerle, ne kadar çabuk elinizdeki kartı eritirseniz, oyunun galibi olursunuz. Oyundaki amaç, blöf yapan kişiyi bulup, blöfü görmektir. Dağıtıcı, yere kapalı olarak bir kart koyacağı gibi, iki veya üç kartta koyabilir. Bunun için “üç tane papaz” denilebilir. Eğer bu böyle bir durumda, sıradaki oyuncu inanır ve oyuna devam ederse, daha sonraki söylenecek bir papaz dışında, kartlarda papaz olma ihtimali olmayacağından, bundan sonraki söylenecek papazlar için dikkat edilmeli ve blöf ihtimali yüksek olarak düşünülmelidir.

Bu ihtimaller yüzünden bu oyunu iyi oynamak için, kartları iyi takip etmeli ve mümkünse saymanız gereklidir.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir