Arama Motorlarında Nasıl Yükselinir ?

Her yeni webmaster açtığı yeni websitesinin ve girdiği içeriklerin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını ister. Ancak yeni bir websitesinin henüz sıralamalarda gözükmesi bile söz konusu değildir. ( Sitenizi arama motorlarına kayıt ettiğinizi varsayıyoruz.) Yeni bir webmaster ziyaretçi azlığından zaman zaman umutsuzluğa kapılarak websitesini başıboş bırakabilir. Ancak umutsuzluğa gerek yok, sıkı çalışarak bu sorunların üzerinden gelebilirsiniz.

Trafik arttırma yöntemleri

Reklam çalışması ile ziyaretçi kazanılabilir. Örneğin Google Adwords kullanarak üst sıralarda yer alabilirsiniz. Ancak bu yöntem oldukça maliyetli bir yöntem olabilir ve bütçenizi sadece reklam çalışmasına harcarsınız. Bu sebeple asıl hedefiniz ücretsiz trafiğe ev sahipliği yapmak olmalıdır. Bunun anahtarı da hedef kelimelerinizde üst sıralarda yer almaktan geçer. Arama motorlarında ne kadar yükselir iseniz, websitenizin trafiği doğru orantılı olarak o kadar yükselecektir.

Arama motorları nasıl çalışır ?

Arama motorlarının çalışma sistemi basit bir anlatımla Google gibi şirketlerin gizli ve komplike bir algoritma ile websitelerini derecelendirmesi ve sıralandırılmasına dayanır. Arama kutucuğuna aranacak kelime veya kelime grubu girildiğinde, bu komplike algoritma vasıtası ile taranmış tüm web içeriklerinin arasında kendi algoritmasına göre en değerli içerikler sıralanarak önünüze gelir. Yani, arama kutucuğuna yazılan kelimeler, daha önce arama motoru tarafından web üzerinde taranmış kayıtlar arasından algoritmaya göre en değerli içerikleri çağırır. İstatistikler ilk 3 sıradaki websitelerinin ziyaretçilerin çoğunu misafir ettiğini göstermektedir. Kullanıcının dördüncü siteye tıklama ihtimali oldukça düşüktür.

Arama motoru optimizasyonu nedir, nasıl yapılır ?

SEO, websitenizin arama motorlarına gelen ziyaretçilere önemli ve değerli bilgiler paylaştığını ikna etme çabasıdır. Arama motorları ise websitenizin değerli bir bilgi paylaşımı yaptığına şöyle karar verir :

  • Link çalışması : Google için diğer websitelerinden gelen link bağlantılar verilmiş oy gibidir. Bu oylar sizi diğer websitelerinin arasından seçilmenizi sağlar. Gelen backlinkler Google’a göre websitenizin dikkate değer ve iyi olduğuna işarettir. Ancak bu backlink çalışması yapmayan bir websitesinin başarısız olacağı anlamı taşımaz. Öncelikli olan websitenizin gerçekten özgün ve önemli bilgiler paylaştığıdır. Ancak unutmayın ki, milyarlarca websitesinin arasından sıyrılmak zor ve zaman ister. İşte link çalışması ile sitenizin dikkate değer olduğunu göstermek, rakipleri elemek gerekir. Link çalışması yapılmadan da üst sıralara tırmanılabilir. Link çalışması site dışı SEO’nun en önemli unsurudur.

Link değeri nasıl ölçülür ?

Link çalışması yaparken de değerli linkler alınmaya dikkat edilmelidir. Her websitesinden alınan link aynı değerde olmayacaktır. Google link değerlendirmesi yaparken websitenizin konusu ile ilgili olan diğer sitelerden alınan linklere daha fazla önem vermektedir. Örneğin film sitelerinin film sitelerinden link alması daha uygun olacaktır. Veya aşırı link çıkışı yapılan websitelerinden link almamak gerekir. Örneğin Pagerank 5 olan bir websitesinden dışarıya 50 çıkış olsun. Buradan aldığınız linkin değeri 5/50= 0.1 dir. Pagerank 2 ve dışarıya 10 link çıkışı olan bir siteden aldığınız linkin değeri ise 2/10= 0.2 dir. Link alırken mutlaka bu değerlendirmeler göz önüne alınmalıdır. Alınan 1 tane kaliteli link bir çok zayıf linkten daha faydalı olacaktır.

 

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir