Android Ve IOS Karşılaştırması

Android-IOS Karşılaştırması

 Bu yazıda nacizane size iki dev işletim sistemi olan Android ve IOS arasındaki farklılıkları, kullanım özelliklerini, her iki işletim sisteminin de artılarını ve eksilerini anlatmaya çalışacağız.

android ve iosun karşılaştırmasıLinux tabanlı bir işletim sistemi olan Android IOS’a oranla daha açık bir altyapıya sahiptir. Bu da kullanıcı açısından istenilen uygulamaya kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlar. Android’in açık bir sistematiğe sahip olması saldıralara karşı açık hedef olmasına sebep olmaktadır. Android uygulamaları ise Google Play üzerinden bir çoğu ücretsiz olmak üzere kolayca indirilebilir.Bu durum Android kullanıcıları için bir avantaj sayılabilir çünkü benzer uygulamalar IOS’un uygulama marketi olan Apple Store’ da küçük rakamlarla da olsa ücretlidir.

Android işletim sistemli cihazlar genel olarak 5 adet ana ekrana sahiptir. Ekranlara kısa yollar ekleyerek onları daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Örneğin bir ana ekrana oyunları, bir ana ekrana galerinizi … gibi sınıflandırma yaparak kullanılması kullanıcı açısından kolaylık sağlar. Kullanım kolaylığı ve arayüz açısından bir karşılaştırma yapmak gerekirse Android işletim sistemi IOS’a oranla daha karışıktır.

 

Unix sistem tabanlı bir işletim sistemi olan IOS, kapalı bir sistemdir. Bu özelliği bu işletim sisteminin Androide oranla daha güvenli olmasını sağlamıştır. Yukarda da belirttiğimiz gibi uygulamalara App Store mağazasından sahip olmak mümkündür. Androidle karşılaştırdığımızda IOS kullanım bakımından daha kolay ve hızlıdır. Bu konuda önde Android’ten önde olmasının sebebi ise arayüz tasarımından doğmaktadır.

Dünya genelinde 500 binden fazla IOS uygulaması vardır. Bu da kullanıcılarına büyük bir seçenek ağı sunmasına yol açmıştır. Uygulama sayısı Android’te ise 400 bin civarındadır. Ancak şunu da göz ardı etmemek gerekir ki, Android IOS’tan çok daha sonra işletim sistemi pazarına çıkmış ve zaman farkından ortaya çıkan arayı kısa sürede kapatmıştır. Bir çok uzmana göre önümüzdeki birkaç yıl içinde Android uygulamalarının sayısının IOS uygulamalarının sayısını geçecektir.

IOS’ un Android’ten üstün olan diğer bir özelliği ise çok sık güncelleme yapmasıdır. Örnek verecek olacak olursak Apple piyasaya sürdüğü 5 adet Iphone modeli için 200’ün üzerinde güncelleme gerçekleştirmiştir.

Umarız; Android ve IOS arasında kalmış ziyaretçilerimize detaylı ve aydınlatıcı bilgi verebilmişizdir.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir