imageAlexa dünyanın önde gelen hit ve website analizi yapan internet devlerinden biridir. Alexa sırasını düşürmek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar nelerdir?

Alexa sıralamasını düşürmek için;

  • Öncelikle en basit tedbir olarak internet tarayıcınıza Alexa toolbar yüklemenizdir. Sadece bu bile ilk 1 milyona girmenizi 2 ayda sağlayacaktır. Bunun sebebi ise Alexa hit bilgilerini toolbar yükleyen kullanıcılara göre düzenler. Türkiye’de ise tarayıcısında Alexa toolbar yüklü kişi sayısı çok azdır. Bu sebeple ülke sıralaması da kısa sürede düşecektir.
  • İkinci yöntem webmaster blog ve forumlarına link vermektir. Bunu banner veya text link olarak yapabilirsiniz. Çünkü bu tarz blog ve forumların kullanıcıları webmaster olmasından dolayı, kuvvetle muhtemel Alexa toolbar yüklemiş kullanıcılardır.
  • Alexa’ya ücretli üye olmak bir diğer seçenektir. Ancak bütçesi kısıtlı websiteleri için aylık 150 dolar ciddi bir giderdir.
  • Mümkün mertebe index sayınız yüksek olmalı, seo ile üst sıralara çıkmak da olumlu etkiler. Her ne kadar Alexa kendinden olmayanı saymasada, sıralamalarda üstte olmak gelen hit sayısını artıracağından, Alexa toolbar yüklü kullanıcıya ulaşma şansını artırmaktadır.
  • Diğer bir yöntem, site içeriğinizin bir de ingilizce dil seçeneği bulunmasıdır. Alexa toolbar kullanıcılarının  çoğu ingilizce ana dilinden kişilerdir, bu sebeple hedef kitleyi genişletmek gerekir.

Alexa sıralaması genellikle Alexa toolbara bağlı olduğundan aslında ilk 200 binde olmayan çoğu websitesi bu yöntemler ile sıralamasını düşürmektedir. Dolaylı yoldan site hakkında fikir sahibi olunsada çok sağlıklı bir site analizi olduğu söylenemez. Sitelerin index sayısı ve hedef kelimelerindeki sıralaması hit bilgisi hakkında daha net analiz yapılmasını sağlayabilr. Örneğin Google sıralamasında ilk sırada olan bir site %53 ihtimalle tıklanmaktadır. Bu hedef kelime aranma hacmi kontrol edildiğinde siteye aylık ve günlük ortalama ne kadar hit gelebileceği tahmin edilebilir.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu: