Akıllı kol saati iWatch

iwatchAkıllı telefon , akıllı tablet , akıllı televizyon ve akıllanan bir çok elektronik eşyadan sonra akıllı kol saatine tanıklık edeceğiz. Apple’ ın üzerinde çalıştığı ancak henüz piyasaya sürmediği akıllı kol saati  iWatch acaba kullanışlı mı? Neler yapabilecek ? Ne zaman piyasaya sürülecek ? İnsanlar tarafından iphone ve ipad çılgınlığına dönüştürülecek mi?

Geçtiğimiz günlerde ulusal gazetelerde de yer alan haberlere göre iWatch ismi Türkiye’de henüz tescil edilmediğinden uyanık bir kaç Türk başvuruda bulunarak isim tescilini almaya çalışmış nitekim 5 başvurunun ikisi kabul edilmiş. Bunun üzerine Apple’ dan gelen yorum ise “Uyanık Türkler”.

Evet Apple iWatch Türkiye’de satmadan önce isim hakkını alması gerekiyor ve şu an bir başkasında olduğundan belkide bir isim için milyon dolarlar ödeyerek bunu yapmak zorunda kalacak.

iWatch beklentileri neler ?

Dünyaca ünlü teknoloji ve elektronik dergileri de dahil olmak üzere bir çok kaynak pek fazla bilgi edinemedi. Apple karargahından bilgi sızdırmamaya kararlı görünüyor. Ancak tabiki iWatch hakkında neler yapabileceğinin tahminleri yürütülüyor. iWatch kordonu söğüt ağacından üretilecek ve darbelere dayanıklı olmasına karşın kolumuzu rahatsız etmeyecek şekilde ergonomik olacak. Tıpkı ipad ve iphone gibi iWatch sayesinde de kol bileğimizden arama yapabilecek, gelen çağrılara cevap verebileceğiz.

Bunun yanında tıpkı diğer akıllı cihazlar gibi yön bulma, hava durumu, borsa, sesli mesaj, harita vb uygulamalar yüklenebilecek ve getireceği yenilik ise kalp atış, nabız vb. sağlık kontrollerinizi yapabileceksiniz. Tabi bluetooth da eksik olmayacak.

iWatch ne zaman piyasaya sürülecek ?

iWatch piyasaya sürülüş tarihi 2013 olarak tahmin ediliyordu. Ancak kasım 2013’ten sonra bu tahminler 2014 yılının nisan-haziran ayları periyoduna kaydı. Kim bilir belki de Apple iWatch yerine çok daha sükse yapacak başka bir akıllı cihaz piyasaya sürecek…

iWatch fiyatı ne olacak ?

Her konuda olduğu gibi bu konuda da analistler yorum ve tahminler yapmışlar. Tahminlere bakılırsa iphone veya ipad gibi fiyatlarda olmayacağı anlaşılıyor. iWatch’un tahmini fiyatı 150-250 dolar arasında olacak. Tabi bu fiyat böyle bile olsa sizi aldatmasın çünkü Türkiye fiyatı farklı olacak. Ortalama iki kat artacağını varsayarsak buda Türkiye fiyatını 300-500 dolar arasında yani 750 TL civarında olacağını gösteriyor.

 

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

  • Aradığınız yazı bulunamadı.
Etiketler:, , , ,

Akıllı kol saati iWatch için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. evden eve nakliyat  yorumladı. 17:46 - 06 / 02 / 2014:

    mükemmel bir saat gerçekten resimleri felan varsa paylaşırsanız daha iyi olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir