Affiliate ( Satış Ortaklığı ) Siteleri

Affiliate marketing yani satış ortaklığı sistemi, ürün satıcısı ve yayıncısı arasındaki kar  paylaşımıdır.

Affiliate nasıl çalışır

  1. Ziyaretçi affiliate (yayımcı) siteye girer (Sizin websiteniz)
  2. İçerik içerisindeki görsel veya metin affiliate linkini tıklar
  3. Satıcının websitesine yönlendirilir
  4. Yayıncı, ziyaretçinin satın alım yapması halinde satıcının belirlediği komisyonu alır.

Affiliate sistemini biraz daha detaylı açıklayalım. Affiliate sistemini kullanarak para kazanmak için aşağıdaki online kaynaklardan en az birine sahip olmanız gerekir:

  • Websitesi
  • Sosyal medya hesabı (Facebook, Twitter)
  • Mobil uygulama
  • Google adwords hesabı veya arama motoru reklam

Yukarıdakilerden en az birine sahip olmanız halinde ürün satıcısının ürünlerini online olarak tanıtıp satabilirsiniz demektir. Ancak şunu da belirtmek lazım, Her ürün satıcısı yukarıdakilerin hepsini onaylamaz. Bazı satıcılar örneğin Google adwords veya facebook reklam üzerinden ya da mobil uygulama üzerinden satışları kabul etmemektedir.

Satıcılar, yayıncılara ürün satışından belirli bir komisyon belirler. Örneğin 100 TL’lik bir ürünün websitenizde tanıtımını yaptınız ve size özel affiliate linkini ekleyerek (Metin ya da görsel veya her ikisi) ziyaretçinizi satıcının websitesine yönlendirdiniz ve satış gerçekleşti. Komisyon diyelimki %10’du. O halde siz bu satıştan 10 TL kazanmış oldunuz.

Satış ortaklığında neler satılabilir

Online satışa sunulan ve bir affiliate programı olan her ürün satılabilir. Örneğin bunlar; giyim, ayakabı, gıda ürünleri, mutfak ürünleri, elektronik, uçak bileti ve çoğaltılabilecek bir çok ürün olabilir. Ayrıca, e-kitap, e-dergi, uygulama gibi dijital ürünler de satılabilir.

Affiliate sisteminde sadece ürün satışına dayalı bir konsept yoktur. Örneğin, mobil uygulama indirme, ankete katılma, üye kazandırma, tıklama vb. sistemler de mevcuttur. Diyelim ki belirli bir websitesi üye başına 5 TL veriyor. Yayınlayacağınız içerikle size özel affiliate linkine tıklayarak bu siteye üye olan her kişi için 5 TL kazanırsınız.

Adsense ve Affiliate beraber kullanılır mı ?

En çok merak edilenlerden biri. Evet ikisi beraber kullanılabilir, tabi affiliate ile satacağınız ürün veya yönlendireceğiniz sitelerin adsense politikasına uygun olması gerekir. Adsense politikasını zaten yayıncılar okumuş anlamıştır, bu konseptte affiliate sistemini kullanabilirsiniz.

Hangi şirketlerin affiliate sistemi var

Her ürün satıcısının affiliate sistemi yoktur ve hatta hepsiburada, gittigidiyor, n11 gibi büyük e-ticaret siteleri dahi affiliate sistemini affiliate firmaları ile yönetir. Bunun sebebi firmaların yeni bir yazılım sistemi oluşturup yeni istihdamlar yaratarak bu işe kaynak ayırmak istememesinin yanında, satıcı ile yayıncı arasındaki hakemliği başkasına bırakmak istemesidir.

Affiliate firmaları, satıcılar ile yayıncıları buluşturur. Bu firmalar siz kayıt olduktan sonra size özel bir satış ortaklığı kimliği tanımlar. Yukarıda belirttiğimiz kaynaklardan birine sahipseniz affiliate firmasında yer alan satıcıların ortaklığı için başvurup onay aldıktan sonra kendi kaynağınızda yayımlamaya başlayabilirsiniz. Genelde onay veya red cevabı aynı gün içerisinde gelir. Kendi websitenize uygun birden fazla firmanın kampanyalarına başvurarak hepsini yayımlayabilirsiniz.

Tabi bu başvuruları yaparken de mantıklı olmak lazım. Örneğin bir moda blogunuz varsa giyim firmalarının ürünlerini satmak daha mantıklı olacaktır. Giyim blogunda telefon satmanız mantıklı olmaz ki zaten böyle bir içerik yaratsanız bile arama motoru sıralamalarında ilk sayfalarda olmayacağınızdan yazınıza ziyaretçi çekemez, dolayısıyla telefon satamazsınız.

Ziyaretçinin satın aldığı ürünü nasıl bileceğim ?

Affiliate firması siz üye olduktan sonra hesabınız üzerinden tüm istatistikleri size sağlar. Görsel ya da metin affiliate linklerinizin websitenizde kaç ziyaretçiye gösterim yaptığınızı, kaçının bu linke tıkladığı, kaçının satın alım yaptığı ve kazandığınız komisyonu detaylı şekilde size özel panelinizden gün, hafta, ay vb. zaman dilimlerine göre takip edebilirsiniz.

Türkiye affiliate siteleri

Türkiye’de bu işi yürüten ve satıcı portföyünde Teknosa’dan, Tchibo’ya, Mediamarkt’tan D&R’a, Saat ve Saat’ten AliExpress’e, Altınbaş’tan Colins’e bir çok çeşitli sektörlerden firma bulunduran ReklamAction firması vardır. ReklamAction websitesine giderek üye olduktan sonra websitenize, sosyal medya hesabınıza affiliate linkleri yerleştirip komisyon usulü para kazanmaya başlayabilirsiniz. ( ReklamAction üye olmak için buraya tıklayabilirsiniz.)

Üye olduktan sonra hesabınız onaya düşer. Ortalama bir kaç gün içerisinde hesap onayı gerçekleşmektedir. Kayıt olurken doğru bilgiler vermek önemlidir. Hesap onaylandıktan sonra size özel bir danışman belirlenir. Bu danışmana aklınıza takılan herhangi bir şeyi sorup bilgi edinebilirsiniz. Böylece yeni olduğunuz bir sisteme oryantasyon süreciniz kısalmış olacaktır. Danışmanın iletişim bilgileri üye panelinde görülmektedir.

Öte yandan dijital ürünlerin online olarak daha fazla satışının gerçekleştiği affiliate sistemi için Türkiye’deki en uygun firma Odaklı pazar . ( Odaklı pazar üye olmak için buraya tıklayabilirsiniz. ) ReklamAction firmasında daha çok fiziksel ürün satışı söz konusu. Ancak Odaklı pazar, e-kitap , e- dergi ve e-döküman gibi dijital ürünlerin satış imkanını odaklanmış bir firma. Websiteniz veya mobil uygulamanız ya da sosyal medya hesabınız hangi ürünlere uygunsa ona üye olmanız gelirinizi arttıracaktır. Bizim tavsiyemiz tamamına üye olmanız ve tüm fırsatlardan istifiade etmeniz.

Umarım yazımızın faydasını görmüşsünüzdür, bol kazançlar dileriz.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir