Adsense TBM En Yüksek Olduğu Ülkeler

Adsense TBM çok düştü değil mi? Peki Adsense TBM nasıl yükselir ?

Önce bir konuya açıklık getirelim. Tıklama başı maliyetin Google Adsense ile doğrudan ilgisi bulunmuyor. Google Adsense tıpkı diğer reklam ağlarında olduğu gibi, reklam veren ile reklam yayıncısını buluşturan kaliteli bir arabulucudur. Yani TBM direkt olarak reklam verenin ayırdığı bütçe ile alakalıdır ki bu da reklam verenin en doğal hakkıdır. Herkes reklam maliyetini düşük tutmak ister. Ziyaretçi websitesindeki adsense reklamına tıkladığında, %68 yayıncıya, geri kalanı ise arabulucu olan adsense’e ödenir.

Doğal olarak Google da dahil kimse TBM’nin düşük olmasını istemez. TBM yüksek olması aslında adsense’in de istediği bir durumdur.

TBM Neden düşer?

TBM genellikle yılsonu ve yılbaşında sert düşüşler yaşar. Bunun sebebi reklam verenlerin yıllık reklam bütçelerini aşması veya fazla bütçe ayıramaması sebebi ile istenen seviyede ödeme yapamamasından kaynaklanır. Bunun dışında TBM genellikle;

-Websitenin ilgili olduğu sektör ( Eğitim, sağlık vb)
-Ziyaretçi profili ( Ziyaretçinin internet kullanımı alış veriş potansiyeli vb.)

gibi faktörlerle direkt ilişkilidir. Google’ın analytics, Gmail, adsense ve daha bir çok sahip olduğu her türlü hizmet aslında muazzam bir istihbarat kaynağıdır. Çünkü tüm internet kullanıcıları Google’ın en az bir hizmetini kullanır. Hiç birini kullanmayan bir kullanıcı bile en azından Google’da arama yapar.

Dolayısıyla internet kullanan herkesin Google’da bulunan bir profili vardır. Bu profilde gelir düzeyinden yaş grubuna, ilgi alanlarından alış veriş yapma potansiyeline herşey belirlidir. Google adsense kullanıcı websitesine girdiğinde bu profile yönelik reklamlar gösterir. Her sektörde reklam verenlerin bütçesi farklı olduğundan TBM’ler de farklıdır. Sektör içerisindeki alt sektörlerde de reklam bütçeleri farklıdır. Kullanıcıya ilgi alanına göre reklam gösterilirki tıklama ihtimali yükselsin. Çok tık almak demek çok kazanmak demek değil onu da dipnot olarak düşelim.

Şimdi önce gerçek dünyadan bir örnekle açıklayalım. Sürekli İstanbul Bebek semtinde dolaşan biri muhtemelen burada bir mağazaya veya cafeye ya da bir dükkana girip alış veriş yapacaktır. Burada örneğin 1 çay için 10 birim ödenir, güzel manzarası ve müşteri profilinden dolayı. Bebekte devamlı alış veriş yapabilecek bir ziyaretçi gelir düzeyi yüksektir ve burada satışa çıkarılan ürünler belli bir kalite ve fiyat çıtasının üzerindedir. Doğal olarak buradaki mağazalar reklam bütçelerini büyük tutar çünkü kazançları da fazladır. Örneğin Bebek’teki billboarda reklam vermek 100 birim olsun.

Öte yandan 1 çaya 1 birim ödenen bir semtte ziyaretçi gelir düzeyi daha düşük bir profilde olduğundan, mağaza sahibinin satacağı ürün ucuz, kazancı ve reklam bütçesi de düşük olacaktır. Bu semtteki mağazanın billboarda vereceği reklam ücreti 10 birimi geçmez.

İnternet ağı üzerinde websiteleri semt, mahalle ve sokak olarak kabul edersek, bu websitelerinde yayımlanan adsense reklamları billboardlardır. Websitelerin semt farkı içerdiği konu ile alakalıdır.Örneğin Eğitimle ilgili olan bir websitesi Bebek ise, oyunla ilgili olan bir website Avcılar’dır diyebiliriz. Bu iki websitesini ziyaret eden kullanıcı profilleri farklıdır. Bu farklılıklar gelir düzeyi, ilgi alanı ve alış veriş tercihleri ve potansiyelidir. Dolayısıyla gerçek dünyada olduğu gibi websitelerinde yayımlanan adsense reklam maliyetleri farklıdır.

Kısacası Adsense TBM yükseltmek sanıldığı gibi adsense ayarlarından düşük maliyetli reklam kategorilerini engellemek ile çözülemez. Bu kez tıklama oranı düşecek, veya iyi veren reklam kategorisinin alt kategorilerindeki düşük TBM li reklamlar gösterilecektir. Yani siz ne yaparsanız yapın websiteniz ve kullanıcı profiliniz değişmeyeceğinden, kazanç çok az artacak veya değişiklik olmayacaktır.

Öyleyse temeli sağlam atmak gerekir. Bir websitesi açmadan önce, websitesi içeriği yüksek TBM li bir kategoride seçilmelidir. Bunun için adwords keyword tools kullanılarak yaklaşık TBM tespiti yapılabilir. Genel kategori seçmek yerine alt kategoriler seçmek daha spesifik bir kitleye hitap edeceğinden daha fazla ziyaretçi alabilir. Örneğin genel sağlık websitesi yerine; Sağlık–> İç organlar–> Kalp –> Kalp krizi websitesi açmak niş bir temel atmak demek olacaktır. Bu şekilde TBM yükseltilip optimize edilebilir.

Yabancı reklam verenlerin bütçeleri yüksek olduğundan, yabancı dilde bir websitesi açmak düşünülmesi gereken bir girişimdir. En yüksek TBM ye sahip 10 ülke şu şekilde sıralanıyor:

1 Avustralya
2 ABD
3 Norveç
4 İngiltere
5 Yeni Zelanda
6 Güney Afrika Cumhuriyeti
7 Kanada
8 Hollanda
9 İsveç
10 İsviçre

Herkese bol kazançlar.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir