ADSENSE GELİR ARTIRMA YÖNTEMLERİ

Bir çok blogger ve websitesi sahibinin temel gelir kaynağı Google Adsense reklamlarıdır. Kısaca Adsense reklamlara tıklama başı para kazandıran reklam çeşididir. Ortalama bir websitesinin tıklama oranı %2 civarındadır. Bu oran çeşitli faktörler nedeni ile %0.05 ile %3 arasında değişir. %20 tıklama oranım var diyen birinin doğruyu söylemediğine ya da doğru söylüyorsa da hileye başvurduğunu anlayabilirsiniz. Hileye başvurmak etik olmadığı gibi Google tarafından da ciddi bir şekilde cezaladırılır. Tıklama oranı, sitenizin ziyaretçilerinin yüzde cinsinden tıkladığı reklam sayısıdır. Örneğin günde 1.000 reklam gösterimi yapıyorsanız, ve 10 tıklama aldıysanız tıklama oranınız %1’dir. Peki adsense gelirleri nasıl artırılır ? İşte ipuçları…

1. YERLEŞİM

Reklam yerleşimizi doğru yapmanız en temel uygulamadır. Reklam yerleşiminiz kötü ise, diğer yöntemler size çok bir şey kazandırmaz. Çünkü ziyaretçinin görmediği ya da okurken dikkatini çekmediği bölgeler tıklanma sayısını oldukça düşürecektir. Genel bir reklam yerleşimi uygulaması olmasa da kabaca dikkat çeken ve ziyaretçinin göreceği bölgeler reklam için en ideal olanlardır. Yazı içerisinde ikinci paragraf sonrası, yazı sonunda ve sağ veya sol sidebar bölümünde 1 adet olmak üzere 3 adsense yerleşimi uygun bir tıklama oranı verecektir.

2. RENK

Renk de nedir diyeceksiniz. Demeden önce bir düşünelim. Zıt renklerin kullanıldığı billboard ya da afişler mi dikkatinizi çeker, yoksa fon ve reklam renginin aynı olduğu afişler mi? Websitesini de bir tür billboard olarak düşünürseniz, tema rengi, tema arka planı ve adsense reklamlarının zıt renkleri sağlaması avantaj olacaktır. Adsense reklamlarının rengini değiştiremediğinize göre tema renklerinizle oynayıp gerekli istatistiği çıkarttıktan sonra optimizasyon yapabilirsiniz. Unutmayın ki renkler ya ziyaretçiyi tıklamamaya yöneltecek ya da tıklamasını sağlayacaktır.

3.REKLAM FORMATI

Adsense bir çok ebat, görsel veya metin reklam özellikleri sunar. Bunda da yine websitenize göre yerleşim yapmanız en iyi yöntemdir. Ancak istatistiklere göre büyük ebatlı hem görsel hem metin reklamlar daha çok tıklanmaktadır. Websitenize en uygun en büyük ebatlı görsel/metin reklam yayınlamanız faydanıza olacaktır.

4. İÇERİK

Websitenizin içeriği hayati öneme haizdir. Kaliteli bir içerik hem arama motorlarından daha çok ziyaret çeker hem de gelen ziyaretçinizin sitenizde dolaşmasını sağlar, doğal olarak tıklama oranını artırır. İçeriği sadece tekil yazı olarak düşünmeyin. Örneğin gelen ziyaretçi yazınızda aradığı bilgiyi buldu ve merak edip aradığı başka bir konuyu bulmak için sitenizde arama veya kategoriye tıkladı. Kategori ve arama sayfalarında adsense yerleşimi yaparsanız ziyaretçinin sitenizde reklama tıklama ihtimalini yükseltmiş olursunuz.

5. ARAMA MOTORU VE SOSYAL MEDYA

Websitenize gelen ziyaretçilerin çoğunun arama motorundan gelmesi önemli bir avantajdır. Çünkü arama motorlarından gelen ziyaretçi yüksek ihtimalle yeni bir ziyaretçidir ve reklam yerleşiminize aşina değildir. Ortalama arama motorundan gelen ziyaretçi sayınız %70’in altında olmamalıdır. Kazandığınız reklam geliri aynı zamanda ziyaretçi sayınızla da doğru orantılıdır. Eğer ziyaretçilerinizin önemli bir bölümü sosyal medyadan geliyor ise, muhtemelen reklam yerleşiminize aşina olan eski bir ziyaretçidir. Bu tür ziyaretçilere gösterdiğiniz reklam artık bilindiğinden tıklama almaz. Bu duruma reklam körlüğü denir. Eğer sosyal medyadan daha çok ziyaretçi alıyorsanız, zaman zaman reklam yerleşiminizi düzenlemeniz gerekir. Böylelikle eski ziyaretçilerin reklam körlüğünü yok edebilirsiniz.

6. SÜREKLİ GELİŞTİRİN

Bir çok kez reklam stratejinizi değiştirmiş fakat sonuç alamamış olabilirsiniz. Ancak bu iş biraz da istatistik kullanımıdır. %3 tıklama oranı çok iyi bir orandır. Bu rakama ulaşana kadar her strateji değiştirdiğinizde istatistikleri okumanız gerekir. Böylelikle sitenize en uygun reklam yerleşiminizi bulabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu:

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir