51Bu oyun 52 ‘den oluşan 2 adet deste ile ve 4 kişi ile oynanır. Destelerde toplam 2 adet joker kartı olması gerekir. Oyun okey oyununa benzer. Oyunda amaç eldeki kartları “Per” olarak yapıp, yere açmaktır ve en sonunda elde kart kalmamasını sağlamaktır. Kartları ilk bitiren oyunu alır.

Per, kartların en az 3 adetten oluşması anlamına gelir. Farklı gruplarda 3 kart veya aynı gurupta olan sıralı 3 kart ile Per oluşturulur. Per ’in sayı sınırı yoktur ama en az 3 adet olmalıdır.

Oyuna başlama

Her oyuncuya 2’şer 2’şer dağıtılarak 14 kart verilir. Oyuna başlayacak oyuncuya 1 kart fazla verilir ve 15’e tamamlanır. Bu oyuncu kart çekmeden elindeki fazla kartı yere atarak oyunu başlatır.
Oyunda 51, 81 ve 101 olmak üzere 3 farklı baraj puanları vardır. Hangisinin seçileceği oyunu kurarken belirlenir. Eldeki açılacak perlerin sayı toplamlarının, bu barajı geçmesi gerekir. Kart sayıları kendi değeri kadardır. Vale, kız ve papaz 10 puan, As ise yer aldığı pere göre 11 veya 1 puan olarak hesaplanır. Jokerlerin puanları ise, yerine geçtiği kartın puanı baz alınarak hesaplanır. Yere atılan kartı, sıradaki oyuncu alırsa, yere per açması gerekir. Aksi halde atılan kartı alamaz.

Oyuncu dilerse elindeki perlerin sayısı barajı geçtiği zaman, yeteri kadar kartı açabilir ve kalan kartlarını Per yapmak için uğraşır. Dilerse de, oyunculara iki katı puan yedirmek için tüm kartlarını per yapmaya çalışır ve duraksamadan tüm kartlarını per şeklinde açabilir. Bu da oyunun cilvesidir.

Oyuncu dilerse çifte de gidebilir. Çifte giden oyuncunun el açması için baraj puanı değil en az, 4 çift kart ve 1 adet per açması gerekir ya da persiz açacaksa 5 çift olarak açmalıdır.
Yere per açan oyuncular sırası geldiğinde diğer oyuncuların yere açtığı kartlara işleme yaparak, ellerindeki kartları azaltabilirler.

51 oyunu tek oynandığı gibi eşli olarak da oynanabilir. Toplamda 11 el oynanır ve oyun sonunda en az ceza puanı alan oyuncu kazanır. 81 ve 101 oyunlarında olduğu gibi 51 sayısı oyundaki barajı ifade eder. Remi veya sorti oyunlarındaki gibi elden bitmeyi gerektirmez.

Kart Değerleri : A 11 puan (Cezada sadece 11, perlerde geldiği yere göre 1 veya 11 puan olabilir), K,Q ve J 10 puan, diğer kartlar ise üzerinde yazdığı değer ile hesaplanır, örneğin 7’li 7 puandır.

Per : Aynı sayı değeri taşıyan en az 3 kartın yanyana gelmesi veya aynı cinsten ardışık en az 3 sayının sıralanmasıdır.

Örnek: 777

veya

567

gibi…

 1. İlk elden kartları dağıtacak oyuncu belirlenir, daha sonra kart dağıtıcısı sağdan devam ederek değişir.
 2. Kartları ilk dağıtacak oyuncu desteyi karıştırdıktan sonra solundaki oyuncuya kestirir, sağdan itibaren ikişerli ve kapalı olarak her oyuncuya 14 kart dağıtır. Kalan destenin en üstündekini açarak masaya koyar ve diğerlerini oyuncuların çekmesi için desteyi kenara koyar.
 3. Kartlar dağıtıldıktan sonra, dağıtıcının sağındaki ilk oyuncu sadece ilk elde yere açılan kart işine yararsa alabilir, eğer yaramıyorsa desteden çekerek elindeki bir kartı ortaya oynar. Sağdan bu şekilde oyun ilerler.
 4. Sorti oyununda olduğu gibi yerden her zaman kart alınamaz. 51 oyununda yerden kart almak için 51 barajını geçerek yere açmak veya elden bitmek, ya da çifte gitmek gerekir. Çifte giden oyuncu yerden kart almakta serbesttir, istediği kartı alır ve açmak zorunda değildir. Yerden kart almadan da 51 barajını geçen oyuncu isterse elini açabilir ve devam ederek elindeki kartları per yaparak veya yere açılan perlere işlek oynayarak bitirebilir.
 5. Yere eğer oyunculardan biri 51’i geçerek el açtıysa o zaman artık baraj o oyuncunun açtığı sayı kabul edilir. Örneğin bir oyuncu yere 91 açtı. O halde el açabilmek için en az 92 sayısını bulmak gerekir. Örneğin ikinci oyuncu 92 sayı açtı, bu kez diğer iki oyuncunun en az 93 sayısına ulaşması veya elden bitmesi gereklidir. Açılan her elden sonra barajı son açan belirlemiş olur. Eğer bu sayıları tutturamayacak bir el varsa elden bitmek gereklidir. Elden bitmede sayıya bakılmaz.
 6. Çift barajı en az 4 çift +1 perdir( Bazı yörelerde çifte giden için per yoktur. Sadece 4 çift açabilir. Bu durumda oyuncu çift yaptıkça yere açar). Yere açılan sayılar baz alınmaz.
 7. Kart işleme yere açılan perlere yapılır. İşlek sadece oyuncunun kendi açtığı perlere değil, açan başka oyuncuların önündeki perlere de yapılabilir.
 8. Açmayan oyuncular işlek kart oynayamaz, açana kadar elinde tutmak zorundadır.
 9. Yere açılan perlerde joker varsa, herhangi bir oyuncu uygun işlek koyarak jokeri alabilir. Örneğin Joker maça ve sinek papazın yanına konarak per yapılmış olsun. Eğer karo ve kupa papaz aynı anda işlenirse buradaki joker alınabilir. Eğer bu perde sinek, kupa, maça papaz ve joker olsaydı o zaman sadece karo papazla joker alınabilirdi. Veya kupa 8,9,Joker,Valeden oluşan bir per olsun. O zaman kupa 10’lu ile buradaki joker alınabilir.
 10. Joker ile işleme yapılabilir. Joker tüm kartların yerine geçtiği için tamamlanmış perler hariç herşeye işlenir. Tamamlanmış per aynı sayı değeri taşıyan 4 karttan oluşan perdir. Örneğin kupa,maça,sinek,karo papazdan oluşan bir pere joker işlenemez. Joker işlenmesi için perin devamı gelebiliyor olması gerekir. Joker ve eldeki başka bir kart beraber işleme yapılabilir. Örneğin yerde kupa 5,6,7 olsun. Oyuncunun elinde joker ve kupa 9 varsa o zaman jokeri kupa 8 yerine koyarak arkasına kupa 9’u beraber işleyebilir.
 11. Oyun, bir oyuncunun elindeki kartları bitirmesi ile sona erer ve puanlama yapılır.

51 oyununda puanlama

 • Ceza puanları hesaplanırken yukarıdaki kart değerleri baz alınır.
 • Oyunculardan biri elden bitmişse hiç el açamayan oyuncular 200 ceza puan, açan oyuncular ise ellerinde per olmayan kartların toplamı kadar ceza puanı alır.
 • Oyunculardan biri 51 barajını aşarak elindeki kartları bitirmişse hiç açamayan oyuncular 100 ceza puanı, açan oyuncular ise ellerinde per olmayan kartların toplamı kadar ceza puanı alır.
 • Biterken ortaya joker atılırsa tüm ceza puanları 2 ile çarpılır.
 • Çifte giden oyuncu kazanırsa cezalar 2 ile çarpılır. Kaybederse kendi cezası (Elinde çift yapamadığıkartlar)  iki ile çarpılır. Çifte giden oyuncu joker atarak biterse cezalar 4 ile çarpılır. Yani bir oyunda çifte giden oyuncu diğer oyunculara 800 ceza puanı yazdırabilir.
 • İşlek cezası: Yerde işlenebilir per olduğu halde ortaya el açmamış ve ortaya oynayan oyuncu olursa 50 ceza puanı yazılır.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu: