türk pokeriPoker, şanstan çok mimiklerin savaşı diyebileceğimiz zevkli bir blöf savaşıdır. Elinizdeki kartları iyi okumaktan çok, oyuncuları ve mimiklerini, hareket tarzlarını okumak çok daha önemlidir. Örneğin pokerin en çok tercih edilen çeşidi Texas Holdem Poker’de kart isteme yoktur. Sadece yere açılan kağıtlara göre hamleler yapılabilir. Fakat Türk pokeri bir yönüyle diğer çeşitlerinden ayrılır.

Türk Pokeri Nasıl Oynanır ?

Türk Pokeri kapalı olarak 5 kart dağıtılması ile başlar. Giriş kör bahisleri, artırmaları geçildikten sonra kart istenir. Daha sonra tekrar hamleler yapılır. Bir kaç örnekle açıklamaya çalışalım. Oyuncuların istediği kart sayıları ne manaya geliyor ?

1 kart istendi : Oyuncu muhtemelen Dö Per ( iki Per ) sahibi. Fakat renk, kent veya elinde üçlü bulunduruyor olabilir. Dö Per sahibi ve istediği kartın gelmesi halinde ise full yapmayı hedefliyor. Elinde üçlü bulunduran oyuncu ise elinde bıraktığı tek kartı per haline dönüştürerek yine full yapmaya çalışacak. 4 aynı renge sahip oyuncu da yine farklı rengi elinden çıkararak renk bulmaya çalışacak. Veyahut seride bulunan eksik sayıyı elinden çıkarıp kente gidecek. Veya elinde hiç bir şey yok, ve ümidi kesmiş durumda hiç olmazsa blöf yapayım niyeti de taşıyor olabilir. Bu versiyonları çoğaltabiliriz.

2 kart ve 3 kart isteyen oyuncular içinde yukarıdaki gibi versiyonlar oluşturabiliriz. Fakat 4 kart isteyen oyuncu muhtemelen işini sadece şansa bırakmış durumda. Bu yüzden bir sonraki hamlede çok fazla blöf yapma şansı bulunmuyor.

Türk Pokeri artırma görme mimik okuma dışında, kağıt isteme özelliği ile ekstra bir blöf şansı daha sağlıyor. Böylece oyunda okunması gereken değişkenlere bir de bu eklenmiş oluyor ve nispeten daha zevkli hale geliyor.

 

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu: