Solitaire, hepimizin bilgisayarlarında var olan ve Windows’la birlikte sunulan ücretsiz bir kart oyunudur. Bu oyunun 52 karttan oluşan bir deste ile kendiniz de oynayabilirsiniz. Sosyal paylaşım sitelerinde de eklenmeye başlamıştır.

Oyuna başlama:

52 adet kartınızdan ilki kapalı olarak yan yana 7 adet kart koyuyorsunuz. Tekrar başa dönerek ikinci sıranın ilk kartını açık, diğerlerini kapalı olarak üzerlerine diziyorsunuz. Daha sonra üçüncü karttan başlayıp açık durumda, diğerleri ise kapalı olarak dizmelisiniz. Sonraki sıra dördüncü kart açık diğerleri kapalı olarak deva etmelidir. Aynı kurallara göre tüm 7 sıra kartların üzeri açık olarak dizme işi bitirilir.

Açık olan kartlar bir siyah, bir kırmızı olarak sırayla alt alta dizilmelidir. Kartlar kuralına uygun olarak sağ veya sol sıralara yer değiştirebilir. Boş olan haneye papaz konulur ve sıralanmaya çalıştırılır.

Kapalı kartların açılması gereklidir ve üzerindeki kartlar yerleştirilmeden alttaki karta ulaşılamaz. Sıralanacak kart kalmadığında, eldeki kalan desteler kapalı olarak üç sayılarak, üçüncü kart açılır. Kart eğer yerdeki kartlara uyuyorsa, buralara işleme yapılır. Daha sonra tekrar üçerli sayılarak deste bitirilir. Destede açılan kartlardan veya yerde açılan kartlardan As kartı karşımıza geldiğinde, bu kartlar ayrıca bir bölüme konulur. Dilenirse As, iki, üç, dört… Diye bu bölüm, işlenerek kartların açılmasına da yardımcı olunur.

Eldeki kapalı desteler üçerli olarak açıldığında hiçbir yere işlenecek kart açılmazsa, oyun kapanmış olur ve oyun biter.  Solitaire, aynı zamanda halk arasında kâğıt falı olarak da yaygın olarak oynanmaktadır. Aşağıdaki linklerden masaüstü; 1 Card, 3 Card, Freecell, Spider Solitaire, Spider ( 2 Suit ), Spider ( 4 Suit ), Scorpion Solitaire, Wasp Solitaire ve Yukon Solitaire gibi 9 farklı Solitaire oyununa ve mobil klasik solitaire oyununa erişebilirsiniz. İyi oyunlar.

SOLİTAİRE OYNA

MOBİL SOLİTAİRE OYNA

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu: