konkenKonken oyununun tanımı:

Konken oyunu, 52’lik bir deste ile oynanan ve içerisindeki iki adet jokere, iki adet daha joker eklenmesiyle toplamda dört adet jokerle oynanan bir iskambil oyunudur.

Konken oyununun kuralları:

Konken oyunundaki kurallar, elli bir veya okey oyunuyla hemen hemen aynıdır.  Oyunculara dağıtılan kartları sırayla dizmek veya aynı rakamlarda olan farklı çeşitlerden kartları per yaparak gruplandırmak gerekir. Oyunda “Per”, en az üç kartın oluşturduğu guruba denilir. Bu grup mümkün olduğu kadar uzatılabilir.

Örneğin; aynı gruptaki kartlardan 5.6.7 oluşturmak veya farklı kartlardan oluşan 5.5.5 i bir araya toplamak gerekir. Buna per denilir. Konken oyununda ideal olan dört veya beş kişinin oynamasıdır. Fakat istenirse bu sayı yedi oyuncuya kadar çıkartılabilir. Elde oluşturulan perlerin masaya tek bir seferde açılmasıyla, eldeki kartların tüketilmesi gerekir.

Konken oyununa başlama:

Oyunculara sırayla ikişer olarak toplamda onar kart dağıtılarak oyuna başlanır. Kartları dağıtan kişinin sağındaki oyuncu mecburicidir ve oyuna girmek zorundadır. Diğer oyuncuların kartları eğer kötü geldiyse, oyuna katılmayabilir. Oyun sağdan devam ederek sırayla ya yerden kart çekilir ya da bir önceki oyuncunun kartı kendisine yarıyorsa, attığı kart alınır. Daha sonra fazla kart, bir sonraki oyuncuya atılır. Elde oluşturulan perlerin grup oluşturulması sağlanır ve tek bir hamlede sırası gelen oyuncu elindeki kartların hepsini masaya açar. Böylelikle oyun tamamlanmış olur.



Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu: