Kartları tanıma:

Altmışaltı, iki kişi ile oynanan bir iskambil oyunudur. Oyunda amaç el almaktır. Oyun toplam 24 kart ile oynanır. Bu kartlar 9, 10, vale, kız, papaz ve as ’dır.

Kartların puanları; 9=0, 10=10, J=2, Q=3, K=4, As =11 dir.

Toplam kart puanı 120dir ve en kısa zamanda elinde atmış altı puanı olan oyuncu, oyunu alır.

Kâğıt dağıtma kuralları:

Oyun, 52’lik bir deste içindeki belirlenen kartlar seçilerek ayrılır. Toplamda 24 adet kart olmalıdır. Kartlar karılır ve ikişer defa olmak üzere, her oyuncuya üçerli şekilde kapalı kartlar dağıtılır. Dağıtım sonrası destenin üzerindeki ilk kart açılır. Bu kart oyunda oynanacak kozu belirler.  Kart dağıtma, oyuncular arasında sırayla dönüşümlü olarak gerçekleşmelidir.

Oyuna başlama:

Kartı dağıtan oyuncudan bir sonraki oyuncu, yere bir kart atarak oyunu başlatır. Ondan sonraki oyuncu atılan karta istinaden daha yüksek değerde veya belirlenen koz çeşidinde uygun olacak bir kart atar. Yüksek değerdeki kartı atan eli alır. Yerdeki kartları alan oyuncu, aldığı kartları ters kapatarak önüne alır.  Oyuncular aldığı kartların sayısını akıldan toplamak zorundadır çünkü kapatılan kartları açıp bakmak yasaktır.

Her oyuncu yerdeki desteden sırayla kart çekerek oyuna devam ederler. Toplamda atmış altı sayıyı tamamlayan oyuncu oyunun galibi olacaktır. Oyunda sürekli koz çekmek zorunlu değildir. Deste bittiğinde el açılır ve kartlar sayılır. Elinde 66 kart sayısı olan eli alır.



Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu: