51Bu oyun 52 ‘den oluşan 2 adet deste ile ve 4 kişi ile oynanır. Destelerde toplam 2 adet joker kartı olması gerekir. Oyun okey oyununa benzer. Oyunda amaç eldeki kartları “Per” olarak yapıp, yere açmaktır ve en sonunda elde kart kalmamasını sağlamaktır. Kartları ilk bitiren oyunu alır.

Per, kartların en az 3 adetten oluşması anlamına gelir. Farklı gruplarda 3 kart veya aynı gurupta olan sıralı 3 kart ile Per oluşturulur. Per ’in sayı sınırı yoktur ama en az 3 adet olmalıdır.

Oyuna başlama

Her oyuncuya 2’şer 2’şer dağıtılarak 14 kart verilir. Oyuna başlayarak oyuncuya 1 kart fazla verilir ve 15’e tamamlanır. Bu oyuncu kart çekmeden elindeki fazla kartı yere atarak oyunu başlatır.
Oyunda 51,81 ve 101 olmak üzere 3 farklı baraj puanları vardır. Hangisinin seçileceği oyunu kurarken belirlenir. Eldeki açılacak perlerin sayı toplamlarının, bu barajı geçmesi gerekir. Kart sayıları kendi değeri kadardır. Vale, kız ve papaz ise 10 puan olarak hesaplanır. Jokerlerin puanları ise, yerine geçtiği kartın puanı baz alınarak hesaplanır. Yere atılan kartı, sıradaki oyuncu alırsa, yere per açması gerekir. Aksi halde atılan kartı alamaz.

Oyuncu dilerse elindeki perlerin sayısı barajı geçtiği zaman, yeteri kadar kartı açabilir ve kalan kartlarını Per yapmak için uğraşır. Dilerse de, oyunculara iki katı puan yedirmek için tüm kartlarını per yapmaya çalışır ve duraksamadan tüm kartlarını per şeklinde açabilir. Bu da oyunun cilvesidir.

Oyuncu dilerse çifte de gidebilir. Çifte giden oyuncunun el açması için baraj puanı değil en az, 4 çift kart ve 1 adet per açması gerekir ya da persiz açacaksa 5 çift olarak açmalıdır.
Yere per açan oyuncular sırası geldiğinde diğer oyuncuların yere açtığı kartlara işleme yaparak, ellerindeki kartları azaltabilirler.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu: